Напаст: Пчели със зъл ген превземат планетата
Изминават по 20 км годишно и ги наричат убийци
За този невероятен факт разказа пред „Телеграф“ Руси Георгиев, който е българин, живеещ в Минесота от началото на века със семейството си. Той е корабен инженер, но от млад се занимава с пчеларство. Медът, който вади, е популярен не само сред българите в Чикаго, но и сред местните американци. Те са го обявили за любим регионален производител. Това се вижда от публикациите на доволни клиенти на профила му в социалната мрежа Фейсбук.
Руси Георгиев обясни, че пчелите убийци са селекция на бразилците, които съчетали африкански насекоми, които издържат на жеги и суши, с местни.
Целта била да направят устойчиви на климатичните промени насекоми, но опитът се оказал не само неуспешен, а и твърде опасен. Оказало се, че злият и агресивен ген е доминиращ и те излезли извън контрола на учените и плъзнали из континента. Минават с кораби, заселват се в някоя метална кухина и за 20 дена се пренасят, защото злият ген е винаги устойчив. В Америка прелетяха канала и по суша вече ги има в южните щати, в Минесота още не са пристигнали, може би защото са по-сурови условията. Смесват се с местни пчели, но злият ген се запазва, увери пчеларят.
Но какво общо имат „злите“ с меда на българина американец. Когато пристига в САЩ със съпругата си Силвия, решил да гледа отново кошери. Те винаги са спасявали семейството ни от тежки и по-гладни години, просто обясни Руси. Тогава научил за тези зли пчели и искал да направи всичко възможно да не попадне на гена на злото, имайки предвид, че те се смесват с другите. Така чрез друг българин си внесъл от Европа германски майки апис мелифера.
Това означава носеща мед пчела майка. Тази порода са много работливи и кротички, гол до кръста може да работиш с тях, толкова са добрички.
Според пчеларя германските му колеги оплождат със специален търтей, за да се запази линията на този вид насекоми. Защо не си е внесъл български? Защото в България породите се размиха, имаше добри, но трябва грижа, за да се пазят качествата, простичко каза Руси Георгиев.
Той обясни как си прави селекцията. Взех от дъщерите на пчелата майка от Германия. След две години ще съм сигурен, че ще имам само от тази порода, защото те непрекъснато се смесват с местните пчели, с тези, които аз имах, уточни пчеларят.
Силвия и Руси Георгиеви
Според него пчелите навсякъде по планетата са уязвими на болести. Страдат от акари, но също така се объркват и от ГМО насажденията.
Така е, защото поленът от ГМО е черупка без яйце. Това обърква пчелите, те са беззащитни в такива моменти. Засега на него не са му изчезвали пчели, но това явление е познато от другата страна на Океана.
Руси има кошери в Минесота и Луизиана. Някои от тези, които са на север, ще премести в Калифорния, където е по-мек климатът и където вероятно ще заживее за известен период със семейството си. „Много е студено в Минесота, трудно оцеляват. Пчелите като навсякъде са уязвими и ги нападат различни вредители. Слагах пелин, да убие враговете, но те се увеличаваха, вместо да намаляват. Химията, която пък убивала паразитите, била толкова отровна, че дори в САЩ я забранили. Става дума за амитрас, който освен паразитите трепел и хората.
В Минесота пашата е липов цвят и бяла комунига, детелини. Отвъд Океана манов мед досега не е виждал, какъвто има в родината. Има и места, където паша няма никаква, каквато е бизонската трева.
Дневникът и слънчевият цикъл
Руси Георгиев от малък се интересува от пчели. Но докато бил студент, си казал, че след като създаде семейство, ще започне да ги гледа. Така й станало, оказало се, че бащата на неговата съпруга Силвия имал книги с над пет хиляди страници за пчелите. Така младоженецът изчел всички книги, първо научил всичко на теория и след това разпознавал термините в практиката. В България имал и добри и лоши години. Една година извадил 80 кг от кошер, друга почти нищо. Той започнал да си води дневник. Кога колко мед вади, каква е годината, при колко кошера каква е реколтата. Стигнал до извода, че има слънчев цикъл от 12 години и 60 години. Успял да хване веднъж 12-годишния и извадил много мед. Продължил да наблюдава и съпоставя и успял да предрече коя година ще е медена, базирайки се на циклите на времето.
Повече никакви условия
Удивителна е личната история на Руси Георгиев. Когато бил млад, той се придържал към житейската философия, че мъжете са глупави и че те отиват на лъскавата жена. Тогава си казал, господи, искам моята жена да е добро момиче. Ще я позная по това, че тя ще ми предложи да се оженим, защото аз не мога да избирам. Господ чул молитвите му и го срещнал с такава жена. Завършила икономика и е отличен счетоводител. След близо три седмици разходки и разговори тя открито го попитала - кога ще се оженим, Руси? Той толкова се стреснал, че отговорил, че това ще стане, ако се съгласи на три условия.
Първото е да имат най-малко три деца, второто е, вместо да се карат, когато има проблем, както го правят другите, да разговарят. А третото, попитала девойката. Третото е повече никакви условия, отговорил женихът.
Така Руси и Силвия имат три деца. Те ги пращат в България да учат майчиния си език. И да се сприятеляват с българи. Защото какво е родината. Езикът и приятелите, заключи мъдрият българин американец Руси Георгиев.
160 долара плащат за опрашване
В Америка много фермери плащат на пчеларите за кошери, които да поставят за опрашване на нивите. Цените са до 180 долара на кошер, но има сметка, ако имаш много кошери, защото понякога се налага да пропътуваш хиляди мили, за да пренесеш пчелите, а това са огромни разходи. Според него в днешно време има истински варвари. Те са и в Америка и в Европа.
Те са насилници, които искат да издоят пчелите, за да печелят. Руси разказа, че преди няколко години видял в България ниви след Петолъчката в посока Бургас с наредени стотици кошери. От тях излитали по една или няколко пчели. Според него това са хора, които доят Европа за субсидии, те просто са се регистрирали като пчелари, но не вадят мед, а вземат само субсидии.
Последвайте ни
1 Коментара: