Повече от 99% от всички животински видове, живели някога на Земята са изчезнали. Повечето от тях са се стопили по време на т. нар. периоди на "фоново измиране", при които няколко вида изчезват на приблизително всеки 100 000 години.

Но има случаи, когато бързо и за сравнително кратко време измират значителна част от живите същества на Земята. Причината обикновено са природни явления, които променят драстично природната среда.

Тези събития имат значително влияние върху еволюцията на живота, а много учени сега твърдят, че сега сме в разгара на такова масово измиране на видове, този път причинено от човека.

Вижте кои са седемте най-големи масови измирания в историята, подредени според това, колко процента от животинските видове са заличили от лицето на Земята.

7. Камбрий-Ордовик

Това масово измиране се случва преди 488 милиона години в края на геоложкия период Камбрий и началото на следващия период Ордовик. То води до изчезване на над 40% от живите организми на Земята по това време, които са живеели в океаните - животът на сушата още не е бил развит. Сред тях са много брахиоподи, конодонти и трилобити.
Учените не са сигурни, каква е била причината за това измиране. Едно от предположенията е, че след дълъг топъл период на земята е настъпила сурова ледникова епоха, която е унищожила повечето от свикналите на горещ климат видове.

6. Късен Едиакарий

Това вероятно е най-старото от установените масови измирания на земята. То се е случило преди около 542 милиона години и  унищожило над 50% от живите организми на Земята, които по това време са живиеели изцяло в океаните. През този период едноклетъчните организми са основните представители на живота и процъфтяват в продължение на над 3 милиарда години. Преди около 600 милиона години се появяват многоклетъчните организми. Първоначално те са мекотели, прикрепящи се към дъната на океаните и моретата. Но 60 милиона години по-късно на еволюционната сцена се появяват първите животни. Те могат да се придвижват спонтанно и самостоятелно, и активно търсят храната си. Това променя живота на Земята завинаги.
Предполага се, че намаляване на нивата на кислорода е довело до това измиране. Според друга хипотеза, причината е, че еволюирайки животните, с твърдите си обвивки и възможността да се придвижват, са представлявали все по-голяма заплаха за незащитените и неподвижни мекотели. Докато накрая евентуално са довели до измирането им.

5. Ордовик-Силур

Преди 450-400 милиона години измират около 60-70% от животинските видове на Земята. По това време повечето същества на планетата плуват или пълзят в плитчините на огромните океани. Нивата на въглероден диоксид в атмосферата обаче се понижават драстично и това води до сериозно захлаждане на планетата. Настъпва ледников период, предизвикал намаляване на нивата на световния океан, а много от плитките морета изчезват напълно.

4. Късен Девон

Преди 375 милиона години изчезват най-малко 70% от видовете. Като вероятна причина за масовото измиране се сочи развитието на водорасли в океаните, довело до спад на нивата на кислорода във водата. Една малка риба, която има заострена опашка и  кракоподобни перки успява да оцелее и в последствие завладява света. Именно тези риби в следващите 100 милиона години ще еволюират през земноводни, влечуги до почти всички днешни сухоземни животни.

3. Триас-Юра

Преди около 200 милиона години масово измиране причинява смъртта на 70-75% от животните на Земята. Предполага се, че тогава рязко засилване на сеизмичните процеси води до разпадането на суперконтинента Пангея и образуването на Атлантическия океан. Вулкани изхвърлят огромно количество въглероден диоксид, който повишава температурата на планетата. Динозаврите се възползват максимално добре от така опразненият свят и се превръщат в най-големите животни, стъпвали някога по сушата. Те господстват на Земята в продължение на 135 милиона години.

2. Креда-Палеоген

Това е последното от големите масови измирания. То се случва преди 66 милиона години, става причина за смъртта на над 75% от живота на Земята и до края на всички големи динозаври, като отваря вратата на дребно плъхообразно създание, което става прародител на всички бозайници. За 50 милиона години това дребно създание еволюира до китове, делфини, а след около 59 милиона години се появяват и първите човекоподобни.
Причина за това масово измиране най-вероятно е сблъскът на огромен астероид със Земята. Учените предполагат, че ударът е станал в района на полуостров Юкатан в южната част на Мексико. Сблъсъкът изпраща милиони тонове прах в атмосферата и блокира слънчевата светлина.

1. Голямото измиране Перм-Триас

Преди 252 млн. години се случва масовото измиране Перм - Триас. То е по-известно като Голямото измиране. Това е най-мащабната глобална катастрофа, при която измират 96% от морските и над 70% от сухоземните гръбначни видове. Според различни оценки тогава загиват между 90 и 99 процента от всички животински видове населявали Земята в този период.

Една от теориите за причините на това голямо измиране е, че милиарди тонове от вулканични киселинни изпарения унищожават озоновия слой и средната температура на морската вода достига 40 градуса. Киселинни дъждове валят навсякъде и унищожават живота на Земята.
Според мнозинството от учените в момента тече поредното масово измиране на живи организми на Земята, което обаче не се дължи на природни катаклизми, а е следствие от човешката дейност.

Сега видовете изчезват 1000 пъти по-бързо от колкото това би ставало посредством естествения подбор. Предполага се, че нашите предци са виновни за измирането на голяма част големите гръбначни животни на планетата - от гигантските лемури, през саблезъбите тигри, до мамутите.

В момента обаче последствията от човешката дейност са многократно по-силни, не само заради рязкото увеличване на боря на хората през последните два века, но и в следствие на замърсяването от индустрията и разчистването на площи за земеделие и животновъдство. Така човечеството ще може да се нареди до астероидите, вулканите и другите катаклизми, довели до масово унищожение на живота на Земята.

Източник: vesti.bg