Едно от нещата, които правят блестящите умове в Масачузетския технологичен институт – освен да проектират научнофантастични джаджи и да размишляват за естеството на Вселената – е да нотаризират годността на летателните апарати за федералното правителство. Така че когато Сабрина Пастерски влиза в кабинетите на кампуса една студена януарска сутрин, за да получи зелена светлина за самолета с един двигател, който е построила, това е нещо съвсем нормално. С изключение на това, че самолетната строителка е само на 14 и вече е летяла сама.

„Не можех да повярвам“ – спомня си Пеги Ъдън, изпълнителен секретар в МИТ, „не само защото беше толкова малка, но и момиче.“

Да, живеем в 2017 г. и талантливите жени в МИТ вече не са особена рядкост – близо половината студенти в престижния институт днес са жени. Но в Пастерски има нещо, което кара Ъдън не просто да одобри самолета ѝ, а и да привлече вниманието на най-знаменитите професори в университета. Осем години по-късно, 22-годишната Сабрина Гонзалес Пастерски вече е завършила магистърската си степен в МИТ и подготвя доктурантура в Харвард, която привлича внимание на много учени в областта. Тя изследва едни от най-предизвикателните и сложни проблеми във физиката, така, както Алберт Айнщайн и Стивън Хокинг в началото на научната си кариера. Нейните изследвания се спускат в черните дупки, природата на гравитацията и пространствовремето. По-специално тя се фокусира върху усилията за по-добро разбиране на „квантовата гравитация“, която цели да обясни феномена на гравитацията в контекста на квантовата механика. Откритията в тази област биха променили драстично разбирането ни за функционирането на нашата вселена. 

Тя е привлякла вниманието на някои от най-ярките умове на НАСА, а Джеф Безос, основател на Amazon.com и на космическата компания Blue Origin, предлага работа на Пастерски във всеки момент, в който е готова. 

Но освен ако не сте върл фен на физиката, който е прочел научните ѝ статии върху различни подходи към разбирането на формата на пространството и гравитацията, може да не сте чували за Пастерски. Първо поколение кубино-американка, родена в предградията на Чикаго, тя не използва Facebook, LinkedIn или Instagram и дори няма смартфон. Това, което прави обаче, е да поддържа редовно семпъл уебсайт, наречан PhysicsGirl, който включва дълъг списък с нейните интереси, постижения и умения, сред които „откриване на елегантност в хаоса“. 

Пастерски се откроява сред растящия брой новозавършили физици в САЩ. През 2013 г. те са 7329, двойно повече, отколкото през 1999 г., когато завършилите физика студенти са само 3178. 

„Годините, в които се опитвах да прекрачвам границите на това, което мога да постигна ме доведоха до физиката“ – казва Пастерски, чиято реч се лее във френетични изблици. За нея физиката е едновременно „елегантна“, но и пълна с „полезност“. Въпреки внушителната ѝ биография, МИТ изчаква преди да приеме Пастерски. Професорите Алън Хагърти и Ърл Мърмън са против. Благодарение на Ъдън, двамата виждат видео, в което тя строи своя самолет. „Устите ни увиснаха, след като го видяхме. – казва Хагърти. „Потенциалът ѝ е извън класациите.“ С тяхно съгласие тя в крайна сметка е приета и завършва с възможно най-високия резултат.

Пастерски е единствено дете, говори малко странно и съпровожда имейлите си с множество усмивки и удивителни. Казва, че има една шепа приятели, не е имала гадже, не пие и не пуши. „Предпочитам да съм будна и нащрек и се надявам да бъда известна с това, което правя, а не с това, което не правя.“

Докато менторите ѝ предвиждат слава във физиката, тя остава здраво стъпила на земята. „Когато един теоретик каже, че ще открие нещо конкретно в течение на много време, това почти гарантира, че няма да го направи“ – казва тя. И въпреки предложението на Безос, статистиките показват, че само около 26 процента от завършилите в областта на точните науки в САЩ, са намерили професии в избраната от тях област, докато 30 процента от хората с докторска степен по физика и химия в САЩ са безработните. На фона на тази статистика Пастерски изглежда невъзмутима – „Самата физика е достатъчно вълнуваща. Не е нещо, което работиш от девет до пет. Когато си уморен, спиш, а когато не си – се занимаваш с физика.“

Източник: обекти.бг.