Защо гамбийците гласуват с мраморни топчета
Този начин на гласуване е въведен след обявяването на независимостта на Гамбия през 1965 г.
Повечето гамбийци се гордеят с уникалната си избирателна система. Когато отидат до урните в събота, 4 декември, за да изберат президент, те няма да се използват бюлетини, пише news.bg.
Вместо това при пристигането си в избирателната секция и след проверка на самоличността избирателят ще бъде насочен към серия от барабани, боядисани в цветовете на партиите на различните кандидати.
В горната част на всеки барабан има тръба, в която той или тя ще вкара мраморно топче, предадено му от служител на избирателната комисия. При пускането се чува звън, така че служителите да могат да различат дали някой се опитва да гласува повече от веднъж.
След затварянето на избирателните секции топчетата от всеки варел ще се преброят - както се прави с бюлетини, пише BBC в свой материал.
Този начин на гласуване е въведен след обявяването на независимостта на Гамбия през 1965 г. поради високия процент неграмотни жители. Откакто Яя Джаме неохотно напусна властта след загубата на президентските избори през 2016 г., обаче бяха въведени редица реформи.
Някои служители от избирателните органи се надяваха, че отказът от топчетата ще бъде една от тях. Те твърдяха, че с отварянето на демократичното пространство и възможността за участие на повече кандидати в бъдещите избори, топчетата и барабаните могат да се окажат твърде тромав подход.
Хората обаче харесват системата си. В миналото на всяка избирателна секция са били необходими само около три барабана. А по време на 22-годишното управление на Джаме изглеждаше, че няма смисъл да се участва в изборите. Всъщност Гамбия е имала само трима президенти в историята си.
Джаме завзема властта с преврат през 1994 г., като сваля независимия лидер Дауда Джауара. Много наблюдатели признават, че единствените избори, които Джаме спечели честно, са през 1996 г., когато все още не е проявил авторитарните си изстъпления. Следващите избори са уредени в негова полза, а поражението му през 2016 г. идва като голяма изненада.
В един момент изглеждаше, че на предстоящите президентски избори на 4 декември ще има 23-ма кандидати - кошмарен сценарий за системата с барабани и топчета, за чиято промяна няма политическа воля. За облекчение на избирателните комисии обаче кандидатите бяха сведени до шестима. За страна с 2,2 млн. души население и това не е малко.
Големият проблем на Гамбия в момента, както и на останалия свят, е пандемията от коронавирус. Със своите красиви плажове и богата дива природа, страната разчита основно на туризма и беше силно засегната от ограниченията за пътуване. Мнозина загубиха работата си.
Така че за този, който спечели най-много топчета на изборите, предизвикателството ще бъде да върне туристите, но и да създаде възможности в Гамбия, за да я направи по-привлекателна за собствените ѝ хора.
Последвайте ни
0 Коментара: