Съдебната 2017-та: За малко не екстрадирахме героя Михаил Цонков и как убийството на Костов се оказа самоотбрана
Представяме кратък обзор на някои от процесите, предизвикали широк обществен интерес и завършили с решение, поне на първа инстанция.
Турция поиска български герои, защитили границата ни, заради убит преди 9 години бракониер
Безспорно един от най-скандалните случаи за годината бе този срещу Михаил Цонков и бившите му колеги в гранична полиция. На 9-ти февруари сутринта почетният гражданин на Бургас се яви в Съдебната палата, където му бе връчена призовка. Само няколко дни по-късно Цонков, Николай Петков, Живко Петков и Николай Костов се явиха на официално заседание в Районен съд-Бургас, където получиха обвинителен акт от Тежкия наказателен съд в Турция. Българските герои трябваше да бъдат изправени пред магистратите в Къркларели по обвинения в убийство по непредпазливост, телесна повреда и причинени имуществени вреди. Южната ни съседка дори бе определила дата за старт на делото.
Обвиненията от турската държава дойдоха 9 години след 17 април 2008 г. Тогава при сблъсък с турски бракониери на калкан, нарушили морската ни граница, от служебното оръжие на граничен полицай Михаил Цонков е произведен изстрел, причинил смъртта на единия от рибарите. Цонков и двама негови колеги са имали заповед да задържат чуждата гемия. При опит да спрат плавателния съд обаче, тримата срещнали яростна съпротива от страна на турците. Бракониерите опитали да потопят патрулния катер, като го надупчили с канджи. Започнал ръкопашен бой, при боричкането един от турците се опитал да избие пистолета от ръката на Цонков. Двамата се оплели в мрежите и при падането им служебният "Скорпион" гръмнал само веднъж. Изстрелът обаче се оказал фатален за Ерджан Ялчън, който почина на път за бургаската болница.
Михаил Цонков и колегите му бяха подложени още веднъж на ужаса от преди 9 години
След близо 2 години ходене по мъките за Цонков в края на 2009 г. Военният апелативен съд сваля всички обвинения срещу смелия бургазлия. В края на 2014 г. пък излиза решението на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), който обявява за недопустима жалбата на наследниците на загиналия Ялчън срещу Цонков. В решението си магистратите в Страсбург категорично подчертават, че се касае за нещастен инцидент.
Въпреки това обаче на българската държава беше необходим повече от месец, за да подкрепи официално Михаил Цонков, Николай Петков, Живко Петков и Николай Костов и да обяви, че няма да допусне екстрадирането им за съдебен процес в Турция. През това време обаче героите, защитили границата ни и техните близки, трябваше отново да минат през ужаса от преди 9 години. След огромния медиен и обществен натиск на 22 март се проведе среща на четиримата бургазлии и техните адвокати с ръководителите на апелативна и окръжна прокуратури – Бургас. Именно след това бе обявено, че България застава зад тях и няма да допусне екстрадирането им
Бабата получи 4 години за разстрела на наркобоса Костов на пъпа на Поморие
Близо 2 години след убийството на Иван Попов-Костов пред клуб „Омара“ в центъра на Поморие се стигна до присъда по случая. Делото обаче придоби неочакван финал, след като състав на Бургаския окръжен съд, ръководен от Яни Гайдурлиев и Ангел Гагашев, оправда Димитър Димитров-Бабата за убийство, извършено с особена жестокост и по мъчителен за жертвата начин. Магистратите признаха помориеца за виновен в превишаване пределите на неизбежната отбрана, тъй като Костов държал нож.
Така вместо поисканата от прокуратурата доживотна присъда, Бабата получи едва 4 години. Интересното е, че за притежание на незаконния пистолет "Макаров", с който застреля Костов и боеприпасите за него, Бабата бе осъден почти колкото за отнемане на човешки живот – 3 години. След кумулация той ще лежи само за по-тежкото наказание. Димитров трябва да плати и 100 хил. лева кръвнина на майката на убития бос- Мария, плюс около 10 хил. лв. разноски по делото.
Решението на първата инстанция бе атакувано мигновено не само от прокуратурата и близките на жертвата, но и от самия подсъдим пред въззивната инстанция. Въпреки че към момента Бабата вече е излежал половината от дадените му 4 години под домашен арест, помориецът и неговата защита искат намаляване на наказанието.
Вече две години Бабата е под домашен арест
Според прокуратурата обаче има достатъчно доказателства, че Димитров е планирал убийството на Костов и съзнателно е дръпнал спусъка във вечерта на 15-ти ноември 2015 г. Според експертизите по процеса Бабата не само е застрелял Костов, но е и изпразнил цял пълнител в него-общо 9 куршума. Половината, от които в гърба на наркобоса. Свидетели твърдят, че няколко пъти се е връщал, за да довърши започнатото. Съдебните експерти пък категорично обявиха, че той е осъзнавал действията си.
Изненадващо обаче прокуратурата смекчи позицията си и на втора инстанция повдигна обвинение единствено за умишлено убийство, което се наказва с от 10 до 20 години затвор.
Близките на застреляния наркобос пък атакуваха решението на окръжния съд заради множество процесуални нарушения. Те поискаха делото отново да се върне за разглеждане от първата инстанция. Решението на Апелативните магистрати ще стане ясно още в началото на 2018 г.
Пиян швед счупи с ритник челюстта на камериерка, размина се с глоба от 4 500 лв.
Случаят „Ралф Сундберг“ бе един от тези, които придобиха широка популярност, не само у нас, но и в чужбина. Кадрите как пияният швед изритва безпомощна камериерка в главата без причина и чупи челюстта на жената наистина потресоха целия свят. Заради бруталното деяние вместо да се препича на плажа в Слънчев бряг и да лекува кожно заболяване, Сундберг търкаше около месец и половина наровете в бургаския арест. След това той бе пуснат под „домашен арест“ на закрито заседание на Бургаския окръжен съд.
През септември Районен съд-Несебър освободи Сундберг от наказателна отговорност по чл. 78а и му наложи глоба от 4 500 лв., тъй като до момента е неосъждан. 54-годишният бияч плати почти веднага сумата и напусна България.
Бруталните кадри с ритника на шведа потресоха цял свят
Решението на съда предизвика сериозни полемики, като преобладаваха мненията, че Сундберг е трябвало да получи 3 години затвор. Защитниците на тази теза посочват, че в случая чл. 78а не важи, тъй като шведът е бил пиян. Очаква се пострадалата Дияна Петкова да заведе граждански иск за 50 000 лв. срещу нападателя си.
Подобен е случаят с младия несебърлия Тодор Николов, който в края на юни нападна незрящи туристи от Словакия. 21-годишният студент също е запечатан от видеокамера как първо едва не прегазва с Мерцедеса си хората, след което слиза от колата и се нахвърля върху част от тях.
През септември богаташкият син беше пуснат на свобода срещу 1 500 лв. гаранция. Очаква се делото да влезе в съда в началото на 2018 г.
Руски гуру умишлено изпадна в кома цяла седмица, за да него екстрадират
Много интересен бе случаят на руския сексгуру Митрадевананда Свами. Самообявилият се за божество лидер на сектата Каула Дхарма беше арестуван в Бургас. Той е издирван от Интерпол по обвинения за лидер на престъпна група, която се е занимавала с трафик на жени и сексуална експлоатация, както и със сексуални извращения с деца. Срещу него първоначално е повдигнато обвинение и за отвличане и убийство на дете. Ексцентричният руснак обяви, че всички обвинения са лъжи и упражняване на политическа репресия срещу него. Докато траеше процеса срещу гуруто, неговите последователи опънаха палатков лагер пред Съдебната палата.
Свами дори изпадна в кома за седмица, за да не бъде екстрадиран в Русия. Бургаските лекари се видяха в чудо, защото всичките жизнени показатели на руснака били отлични и той би трябвало да бъде здрав като бик. В началото на ноември той все пак бе качен на самолета за Русия.
Последвайте ни
0 Коментара: