Високото съдържание на мазнини в храната на предците на хората е довело до увеличаване на размера на мозъка и появата на съвременния тип човек. Това предположение бе изтъкнато от антрополози от университета Йейл в САЩ, съобщава Phys.org.

Според учените, хоминидите, които са били предци на човека, развиват вкус към мазнините във връзка с използването на костен мозък, които те извличат от костите на хищници, убити от по-големи животни. Това се е случило преди около 4 милиона години. Мазнините са били в състояние да компенсират недостига на калории и това дава на предците на човека предимства в оцеляването и развитието.

По-рано се смяташе, че основният фактор за развитието на Homo sapiens е консумирането на месо. Въпреки това, според американските антрополози, осигуряването на достъп до мазнини и консумирането на месо изисква различни подходи. За ядене на месо е необходимо да се направят остри каменни инструменти, а за извличането на костния мозък е достатъчно само да се счупят костите с камъни. В същото време древните хоминиди са могли да измислят нови начини за лов на едри бозайници, за да не зависят от труповете, убити от хищници.

Освен това консумацията на месо е неефективна при липса на прием на мазнини. Усвояването изисква да се изразходват повече калории, отколкото получаваните. По този начин растежът на мозъка изглежда невъзможен.

Превод и редакция: БЛИЦ