Млади български учени разкриха нещо невероятно, което може да преобърне науката
Как може да съберем 7 милиарда книги в една епруветка с ДНК? За тази смайваща технология разказа бъдещият докторант по микробиология Йордан Стефанов в първото пловдивско издание за тази година на лабораторията за слава на млади учени FameLab. Кръгът, който е под патронажа на Британския съвет се проведе в заведението Би Боп, съобщава "Марица".
Другото, за което за малко да ви разкажа бе как може да се хакне компютър с молекула ДНК, смая още повече слушателите си той.
Йордан обясни как молекулата на ДНК е изключително устойчива и е издържала вече стотици милиони години.
"В една молекула може да съберете информацията от 14 000 диска. Това се равнява на 150 килограма хартиен носител. Молекулата трябва да се държи в епруветка и при ниска температура", добяви той и припомни, че досегашните носители на информация като хард дискове и лазерни дискове са ненадеждни. "Значи можем да вкараме целия Шескпир в една епруветка и да си го държим в хладилника", обобщи Любов Костова от Британския съвет.
Преди това Йордан, който има брат двуяйчен близнак обясни, че това да се раждат близнаци в едно семейство идва от гените на майката и всъщност предствавлява генетична мутация. Въпреси смайващото си представяне, Йордан не се класира за финала на FameLab в София.
Вторият пловдивски представител бе Петя Конакчиева от Медицинския университет. Тя разказа как до 10 години може да стане пробив в лечението на рака с подходящи РНК.
Другите участници във FameLab - чуждестранните студентки в Медицинския Унвиверситет Рейчъл Акужор и Алона Шади, разказаха за това как може да се премахне пълната слепота с помощта на имплант в ретината и за лечението на рак на пикочния мехур с помощта на самозаразяване с туберкулоза.
За финалисти в София бяха избрани пловдивчанката Петя Конакчиева и Рейчъл Акужор.
Последвайте ни
0 Коментара: