Спящ гигант „се събуди“ в Арктика
Откриха нов източник на парникови газове
Учените са открили доказателства, че замръзналите метанови находища в Северния ледовит океан - известни като „спящите гиганти на въглеродния цикъл“ - са започнали да се освобождават в голяма част от континенталния склон край източносибирския бряг.
Високи нива на мощни парникови газове са открити на дълбочина до 350 метра в морето Лаптев близо до Русия, което поражда загриженост сред изследователите, че може да ускори темпото на глобално затопляне.
Седиментите на склоновете в Арктика съдържат огромно количество замръзнал метан и други газове - известни като хидрати. Метанът има затоплящ ефект 80 пъти по-силен от въглеродния диоксид за 20 години. Американската служба за геоложки проучвания по-рано охарактеризира дестабилизацията на арктическия хидрат като един от четирите най-сериозни сценария за рязко изменение на климата.
Международният екип на борда на руския изследователски кораб R/V Akademik Keldysh заяви, че понастоящем повечето от мехурчетата се разтварят във водата, но нивата на метан на повърхността са четири до осем пъти повече от очакваното и това се отлага в атмосферата.
„В този момент е малко вероятно да има някакво голямо въздействие върху глобалното затопляне, но въпросът е, че този процес вече е задействан. Тази източносибирска метанхидратна система е нарушена и процесът ще продължи“, каза шведският учен Йорджан Густафсон от Стокхолмския университет в сателитно обаждане от кораба.
Учените - които са част от многогодишната международна експедиция - подчертаха, че техните констатации са предварителни. Мащабът на изпусканията на метан няма да бъде потвърден, докато не се върнат, не анализират данните и не публикуват своите изследвания в рецензирано списание. Но откриването на потенциално дестабилизиран метан предизвиква опасения, че е достигната нова точка на поврат, която може да увеличи скоростта на глобалното затопляне.
Арктика се счита за нулев фактор в дебата за уязвимостта на замразените метанови находища в океана. Тъй като температурата там сега се повишава повече от два пъти по-бързо от средната стойност в световен мащаб, въпросът кога, или дори дали, те ще бъдат пуснати в атмосферата, е въпрос на значителна несигурност в климатичните компютърни модели.
Екипът от 60 души от руския кораб вярва, че те първи потвърждават наблюдението, че изпускането на метан вече е в ход в широк район на склона на около 600 км от брега.
На шест пункта за наблюдение над наклон с дължина 150 км и ширина 10 км те видели облаци от мехурчета, освободени от отлагането. На едно място по склона на морето Лаптев на дълбочина около 300 метра те открили концентрации на метан до 1600 наномола на литър, което е 400 пъти по-високо от очакваното, ако морето и атмосферата са в равновесие.
Игор Семилетов от Руската академия на науките, който е главен учен на борда, каза, че отлаганията са „значително по-големи“ от всичко, открито преди. „Това е нова страница. Потенциално то може да има сериозни последици за климата, но ние се нуждаем от повече проучвания, преди да можем да потвърдим това."
Най-вероятната причина за нестабилността е проникване на топли атлантически течения в източната част на Арктика. Тази „атлантификация“ се причинява от предизвиканите от човека климатични смущения.
Последното откритие потенциално бележи третия източник на емисии на метан в региона. Семилетов, който изучава тази област от две десетилетия, по-рано съобщи, че газ се изпуска от шелфа на Арктика - най-голямото от всички морета.
За втора поредна година неговият екип открива подобни на кратер области в по-плитките части на морето Лаптев и Източно Сибирско море, които изхвърлят струи метан, достигащ морската повърхност на нива десетки до стотици пъти по-високи от нормалното. Това е подобно на кратерите и подземните дупки от вътрешната сибирска тундра, за които бе съобщено по-рано тази есен.
Температурите в Сибир са с 5°С по-високи от средните от януари до юни тази година. Морският лед от миналата зима се стопи необичайно рано. Зимното замразяване тепърва ще започне, което вече е по-късен старт, отколкото когато и да било.
Последвайте ни
1 Коментара: