Знаете ли защо Земята в момента е в „перихелий“?
Планетата ни достигна най-високата си скорост и е най-близо до Слънцето
Неговата противоположност, известна като „афелий“ - времето, когато Земята е най-отдалечена от Слънцето, ще настъпи на 5 юли, според изчисленията на експерти. По това време ще бъдем на около 152 100 375 километра от Слънцето.
Което е повече от 7000 километра в час разлика за шест месеца. Датите на тези явления не са фиксирани: вариациите от една година в друга се дължат на календарната последователност на годините (някои викокосни, други - не) с продължителността на всяка орбита на Земята около Слънцето (продължителност, известна като тропическа година).
Средната скорост, с която се движи Земята, е 107 280 км/ч - пътувайки по елиптична орбита от 930 милиона километра, което означава изминаване на разстоянието за 365 дни и почти 6 часа, и така на всеки 4 г. имаме високосна година (такава беше 2020 г.).
На пръв поглед изглежда странно, че когато Земята е най-близко до Слънцето, имаме най-студените зимни температури за годината, но истината е, че това е съвсем нормално.
Обяснението идва от наклона на оста на въртене на Земята. Фактът, че северното полукълбо е по-близо до Слънцето през зимата, прави зимите му по-малко студени от тези на южното полукълбо. По същата причина лятото е по-малко горещо в северното полукълбо сравнено с лятото в южното.
Последвайте ни
2 Коментара: