Той е на 97 години. Продължава да работи 6 дни в седмицата по 8-10 часа. Отива на работа с доста стар фолксваген, който кара сам. Той пристига в офиса час преди началото на работния ден и тръгва по-късно от всички останали. Той се интересува от самия процес на работа, а парите се получават като бонус. На 95 години се жени. Оженил се за съпругата си по общ закон, понеже живели заедно над 35 години. Сватбата се състояла в Осло, в първия му хотел, “Бристол”. Олав бил с традиционна носия и любимата си червена шапка. Щастливата 79-годишна булка, Сисел Хага, носела яркожълт костюм и ярка шапка, точно като младоженеца.
Олав Тон винаги и навсякъде ходи с червена шапка, която съпругата му Сисел му е изплела преди 30 години. На обратната страна той е направил нашивка, с указан телефонен номер и надпис “На търсача на 500 крони”. Като цяло той все още е този франт, който обича различни шалове, забавни цветни вратовръзки и якета.

Тон твърди, че не е спечелил милиардите си. За това са помогнали неговите работници и служители, които добросъвестно работят в предприятията му. Следователно плащането на данъци, които са повече от 70%, той смята за правилно и справедливо. “Дължа на страната и хората, които ме направиха това.”

Не се интересува от покупка и продажба. Той казва: “Какъв е смисълът да изкараш стотинка, ако можеш да направиш нещо голямо”. Ако закупи завод, той го модернизира, възстановява производството и го прави печеливш. Например през последните 5 години е създал повече от 20 хиляди нови работни места, което е важно за малка Норвегия. Той няма висше образование.

Олав израства във фермата Thon заедно със своите братя и сестри. Искал да учи медицина, но когато избухва Втората световна война, родителите му не искали той да замине в чужбина. Вместо това се грижел за домакинството и фермата. Две кожи от червена лисица, които продал за 600 норвежки крони, съставлявали началния му капитал и сега са флагман на логото на Olav Thon Group.

Олав е свикнал да говори по стария начин, на диалекта на своето село. Той използва сложни конструкции и граматични форми, които са излезли от употреба. Много 20-годишни норвежци дори никога не са чували глаголните форми, които той използва. Но така са говорели в родното му село в долината Холингдал преди 90 години. Олав Тон е решил да дари цялото си състояние (около 6 милиарда долара) за благотворителност, а именно за финансиране на медицински изследвания.

Решил, че е по-добре да използва парите за полезна кауза. Още приживе той е създал благотворителна фондация, където е дарил средствата си. Фондът се управлява от седем души, които решават къде и колко пари да бъдат изпратени, включително той самият. 

Емил ЛАЗАРОВ