Нощни клубове се опитват да избягат от вечерния час и наложената забрана на столичния кмет Йорданка Фандъкова. Това показа проверка, направена от в. „Монитор“.

Според търговските регистри част от големите дискотеки у нас са регистрирани не като нощни клубове, а като кафе-аперитиви.

Фандъкова с важни детайли за новата ЗАПОВЕД за затваряне на заведенията в София

Така те остават неуязвими за заповедта на столичния кмет Йорданка Фандъкова, която в събота издаде заповед за спирането на дейността им за 2 седмици. В документа изрично е записано, че забраната е за нощни клубове, пиано барове и дискотеки. Въпреки че там присъства и изразът „други подобни нощни заведения за развлечения“, според специалистите заведения, които са регистрирани като кафенета и ресторанти, остават извън забраната.

Не така стои обаче казусът в Перник и Сливен, където бе въведен вечерен час, след който на всички заведения им е забранено да работят.

Междувременно дискотеки в региона на Пловдив бяха пипнати в нарушение при внезапна проверка на полицията и РЗИ. Инспекторите установили, че в помещенията има много повече хора от допустимото.

Започна се: Падат глави в барове и дискотеки в Пловдивско СНИМКИ

В нощта срещу 25 октомври били проверени дискотеки и нощни клубове в Асеновград, Хисаря и Първомай. В дискотека в Първомай е констатирано, че били допуснати 87 човека при капацитет от 70. Съставен е акт за неспазване на предписанията от здравното министерство, според които към момента нощните заведения трябва да бъдат запълнени на 50% от капацитета си.

Констатирано е, че в клуба са допуснати непълнолетни посетители, липсват разрешения за удължено работно време, не са осигурени дезинфектанти, а в заведението имало посетители, които пушат. Към момента на проверка в клуб на територията на курортното градче Хисаря в заведението е имало 40 лица. Било е спазено изискването за максимално допустим капацитет. Служителите на реда и представителите на РЗИ са съставили 7 акта - 1 по закона за българските лични документи, 4 за тютюнопушене на закрито и 2 за липса на здравни книжки на работещи в заведението лица.

В две от проверените заведения на територията на Асеновград изискванията на здравните власти за максимален брой на допустимите посетители са били спазени. Нарушенията, които проверяващите са констатирали, са по закона за българските лични документи - общо 3 съставени акта, в един от клубовете са липсвали средства за дезинфекция, 4 са съставените актове за тютюнопушене на закрито, а 5 броя са предписанията от Агенцията по безопасност за храните.

В неделя Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) настоява в своя позиция за ясни мерки и правила относно затварянето и ограничаването на дейността на хотели, заведения и ресторанти.

За да има предвидимост за бизнеса, макар и в условията на глобална пандемия и динамично-променяща се обстановка, според нас е необходимо да се приемат ясни правила за действие, така че инвеститорите и работещите в туризма да не бъдат "изненадвани в последния момент" с решения, заради които търпят финансови загуби, гласи съобщение на асоциацията.

От БХРА смятат, че дори и мерките, които се предприемат към момента, да са правилните от здравна гледна точка, те противоречат на логиката и йерархията в държавата.

В позицията се настоява кабинетът и здравните власти да излязат с позиция при колко положителни теста, направени за определен период от време, ще ограничава работата на заведения и хотели, а също и при колко възстановили се работата на обектите ще се възобновява. По този начин браншът ще може да планира своята дейност.

Те предлагат мерки, които доказано работят както в Европейския съюз, така и в Русия, Турция и други страни. На първо място самостоятелните заведения, които са извън хотели, летища, автогари и жп гари, да работят поне до 24,00 ч. Тези, които са към места за настаняване или транспортни хъбове, да нямат ограничения в работното време.

Ако капацитетът в заведенията в местата за настаняване е по-голям от броя на туристите, които хотелът може да приеме - те да бъдат задължени да работят с 50 на сто от него. В случай че се обслужват единствено гости на хотела, тогава заведенията да нямат подобно ограничение. Освен това от БХРА предлагат да се създаде единен портал, на който да се качват сигнали за неспазване на мерките.

Мерките в София: Затварят нощните заведения за 2 седмици
Вузовете, където е възможно, да въведат онлайн обучение също според типа занятия и обучението.
Продължава контролът за носене на маски и спазване на дистанция в градския транспорт и търговски обекти, както и при струпване на хора на открито.

В областите с над 120 случая на COVID-19 на 100 000 души спират плановия прием в болниците
От неделя със заповед на министъра на здравеопазването лечебните заведения в областите със заболеваемост над 120 души на 100 хиляди население преустановяват плановия прием и плановата оперативна дейност. Всички лечебни заведения в съответните области са задължени да разкрият ковид структури с минимум 10% от общия брой легла, с които разполагат.

Преустановява се и плановата оперативна дейност в болниците в областите със заболеваемост от 60 до 119 души на 100 хиляди население. В тези лечебни заведения са задължени да разкрият ковид структури с минимум 5% от общия брой легла, с които разполагат.

Забраната за планов прием и планова оперативна дейност не се отнася за извършването на дейностите, свързани с трансплантацията на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията.

Със заповедта министър Ангелов напомня, че областните управители и органите за местно самоуправление създават необходимата организация за контрол по спазването на противоепидемичните мерки, както и че имат право да въвеждат допълнителни мерки.

Проф. Кантарджиев: Най-рисковото място са заведенията на закрито
Най-важното в момента е да не се изпада в паника и мерките да се спазват много стриктно, коментира директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по повод усложнената обстановка у нас и увеличения брой на заразени с коронавирус. Той добави, че според него публичните събития и спортните мероприятия, на които не се спазват мерки, допринасят за повишаването на заболелите у нас. 

„Проучване на университета в Тексас показва, че най-рисковото място за зараза с COVID-19 са заведенията на закрито. Едва на 7-8-о място по риск е градският транспорт. Културният човек трябва да вземе предвид тази статистика и да пази себе си и околните, допълни професорът". 

"Поради липсата на контрол и некомпетентното говорене нещата в България вече не изглеждат добре. Заговори се, че няма нужда от маски и дезинфекция, че има вреда от маските. Заговори се, че е най-добре да се събираме много на едно място. Но в същия момент народът си спомня, че ако през пролетта не бяха баловете и религиозните празници и публичните събирания, щяхме да преминем безпроблемно през първия пик на заразата. И сега при тази ситуация някои ще кажат, че докторите нарочно вкарват хора в болниците. Не, никой нарочно не е вкаран в болница", посочи специалистът.

Той коментира и ситуацията на здравната система в страната, болниците и личните лекари. Проф. Кантарджиев заяви, че не вижда ентусиазъм от личните лекари в страната да въведат бърз тест за COVID-19, който може да се прави в кабинетите им.

„Когато ние учихме медицина, много добре знаехме нещо важно. Че в даден момент ние може да рискуваме нашето здраве и това на близките си, за да запазим общественото такова. Ако някои колеги са забравили това, трябва да им се припомни. Много спокойно нашето общество допусна медицината да стане бизнес", заяви проф. Кантарджиев.

„Трябва да се въоръжим с търпение. За да се обърне тенденцията надолу, трябва да минат поне две седмици при спазване на мерките“, коментира той.