Близо 70 на сто от купувачите на пазара на имоти търсят жилище за семейството си, разказаха брокери, пише Труд бг.

При тях покупката най-често е емоционална, трябва да видят имота, да го харесат и да си представят, че могат удобно да живеят в него години наред. В тези случаи първоначалните параметри на търсенето често претърпяват промени.

Но има и много хора, които купуват имоти с инвестиционна цел, като има няколко типа вложения в апартаменти. Някои искат да реализират бърза печалба, без да чака години наред възвръщаемост от инвестицията.

Ако човек купи имот в началния етап на строителството и го продаде при окончателно завършване на сградата, може да спечели 20-30% в рамките на две години. Но има възможност и за още по-бърза печалба в рамките например на шест месеца, обясниха брокери.

Първоначална вноска

Човек може да направи първоначалната вноска за апартамент в строеж, а след половин година да прехвърли всичките си права и задължения, свързани с имота, на по-висока цена. Удобството на този тип инвестиция е, че не е необходимо да бъдат влагани много пари, а само толкова, колкото са необходими за първоначалната вноска.

Но подобен тип сделки могат да бъдат реализирани с уникални имоти с високо качество, към които има голям интерес. Защото шест месеца след покупката, ако все още има непродадени жилища в сградата от самия строителен предприемач, купувачите ще предпочетат тях.

Най-класическият вариант за реализиране на печалба от инвестиция в имот е чрез отдаването му под наем. Но има и хора, които не искат да се занимават с довършителни ремонти и да влагат допълнителни средства за обзавеждане на жилището. Те просто купуват имот, за да спасят парите си от инфлацията, с намерение да го продадат след години на по-висока цена.

Средната цена на купуваните в София апартаменти е 137 хил. евро, показват данни на компания за недвижими имоти. Близо половината от сделките в столицата са с пари в брой, а в останалите около 50 на сто от сделките купувачите взимат банков заем. Това отличава България от големите европейски държави. В Германия близо 90% от покупките на имоти са с банков кредит.

В София цените на жилищата започват от 1300 евро за кв.м за крайните квартали, а в по-престижните райони цените са над 2000 евро и дори над 3000 евро за квадрат.