Цените на златото продължават да се покачват, като повечето анализатори очакват допълнителни печалби. След 30 рекордни затваряния на пазара за тази година обаче, инвеститорите трябва да започнат да следят за определени признаци, които могат да сигнализират за достигане на максимални стойности на цените на благородния метал, пише "Труд".

“Ако икономиката изглежда, като че ли се опитва да балансира на въже в буря, инвеститорите се обръщат към златото като към своя спасителен пояс," казва Адам Куус, президент на Libertas Wealth Management Group.

“Златото е като финансовата версия на сигурната храна - когато нещата се разклащат, инвеститорите се стресират и всички се обръщат към него”.
Миналия вторник златото за доставка през декември се установи на рекордна цена от $2550,60 за унция на борсата Comex - 30-ото най-високо затваряне за най-търгуваните фючърси тази година, според данни на Dow Jones Market Data. Цените тогава достигнаха ново дневно рекордно ниво от $2570,40.

Понижаването на инфлацията и по-високите данни за безработицата сочат, че икономиката на САЩ се забавя, и увеличават вероятността Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти през септември тази година, заяви Едмънд Мой, старши стратег на IRA за дистрибутора на благородни метали U.S. Money Reserve.

Но потенциалното намаляване на лихвените проценти от следващия месец не е единственият фактор, който повишава стойността на златото. “Инвеститорите продължават да търсят златото като сигурен актив в условията на по-голяма геополитическа нестабилност като конфликта в Украйна и Русия”, казва Мой, който е и бивш директор на Монетния двор на САЩ към Министерството на финансите.

Освен това, тъй като китайската икономика продължава да се бори със спада на фондовия пазар и цените на недвижимите имоти, китайските инвеститори имат “малко други инвестиционни алтернативи освен златото”, каза той.

Междувременно централните банки продължават да бъдат нетни купувачи на злато - като всички тези фактори “увеличават търсенето на актив, чието предлагане е ограничено”.

Все пак силата на възхода на златото до невиждани висоти и над 20-процентното му покачване от началото на годината досега може да повдигне някои червени флагове за инвеститорите. “Винаги има признаци за връх след подобно динамично движение”, казва Джон Хатауей, старши мениджър в Sprott Asset Management U.S.A., пред MarketWatch. “Ще има отстъпления и корекции”, посочва Хатауей.

Инвеститорите трябва да обърнат внимание и на геополитическите събития, които досега допринасяха за привлекателността на златото като убежище. “Когато Русия и Украйна започнат да преговарят за мир, както и Хамас и Израел, а китайската икономика се възстанови, тогава ще има натиск за понижаване на цените на златото”, казва Едмънд Мой от U.S. Money Reserve.

От своя страна Куус посочва, че не би се изненадал да види още 3 до 5 на сто повишение на златото, преди да настъпи пауза в поскъпването, като цените вероятно ще се изкачат до 2600 долара, преди да настъпи “плато” за цените.

На този фон има част от пазара на злато, която инвеститорите все още могат да развиват - борсово търгуваните фондове, обезпечени със злато, и златодобивните компании. Ако лихвените проценти започнат да намаляват, “парите трябва да продължат да се вливат в обезпечените със злато ETF и цената на златото да се повиши”, казва Крис Манчини от The Gabelli Gold Fund.

Минните компании също генерират “значителни количества свободни парични потоци на тези нива”, каза Манчини, чийто златен фонд инвестира в акции на минни компании. Ако цените на златото се задържат на сегашните нива, свободният паричен поток и дивидентите ще нарастват и акциите би трябвало да се “представят много добре”.

Минните компании могат да използват този свободен паричен поток, за да изплащат дивиденти на инвеститорите и да развиват бизнеса си. Средните разходи за добив на злато в миннодобивната промишленост са около 1350 долара за тройунция, а при цена от около 2550 долара, златодобивните компании генерират “много голям оперативен марж и марж на печалбата, когато добиват допълнителна унция злато”.

Като се има предвид всичко това, Манчини прогнозира, че златодобивните компании би трябвало “да надминат цената на златото във възходяща посока”.