Щастлива развръзка за Кроко, който беше открит в дупка в столичния квартал „Ботунец“. Седмица след като беше настанен в зоологическата градина, едва в сряда влечугото е поискало храна. Новината съобщи директорът на зоопарка Добромир Бориславов, цитиран от „Телеграф“.

Той обясни, че животното е със слаба мускулатура и все още не може да бъде изследвано, тъй като е необходимо известно време да се храни, за да укрепне.

По думите на Бориславов през изминалите дни влечугото е стояло на дъното и не е помръдвало, тъй като е било в сериозен стрес и е чакало да преминат неблагоприятните условия. Според директора Кроко започва да се успокоява, което е добра новина.

Бориславов разказа, че преди 3 години е починал нилският им крокодил и заради необходимостта през зимата да отопляват решили да вземат мисисипски алигатор. С появата на Кроко липсата е преодоляна. 

Инспекция  

РИОСВ-София научиха, че крокодилът е започнал да се храни и изразиха притеснение, че е имало опасност да не оцелее. С оглед на това, че вече се храни, тази опасност отпада.

Оттам коментираха, че стопанинът, от който е иззет, му е връзвал устата със свинска опашка и в мрежата дори е имало такава снимка. Разбра се още, че влечугото е смятано за питомно и дори децата от квартала си играели с него.

От инспекцията потвърдиха, че мъжът, представящ се за стопанин на влечугото, все още не е предоставил документи, с които да докаже, че той е законен собственик на крокодила.

Те поясниха, че предоставените данни по време на проверката не са били за този крокодил, а за друг и също така номерът от чипа не е съвпадал с посочения в регистрационната карта. От РИОСВ подчертаха, че в момента по случая работи прокуратурата.      

Орел

В столичния зоопарк има и още един нов обитател. Това е млад скален орел, който е веществено доказателство по разследване на убийството на стопанина му. Тъй като няма къде да бъде оставен, е даден на зоопарка, докато тече разследването.

Различното от случая на Кроко е, че орелът е регистриран, бил е законно отглеждан и има всички необходими документи. И ако е почти сигурно, че влечугото ще остане завинаги в зоологическата градина, то това не е сигурно за пернатото.