Стресът е основен рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания и това е на чисто хормонална основа, защото стреса не е само чувство, а хормонален процес. Кортизолът повишава кръвното налягане, предизвиква дисбаланс в преработването на кръвната захар и може да доведе до диабет тип 2. 

Това коментира пред БНТ д-р Алдин Али, кардиолог и специалист по вътрешни болести. 

Стресът е лично изживяване. Това е състояние на безпокойство или пък на щастие. Позитивният стрес не само повишава кортизола, но и хормоните на щастието, което влияе добре на здравето.

Дълги години нямах опит с български пациенти, едва в последните три години, а от една с амбулаторни пациенти. Изненадан съм, не  очаквах, че в България имаме такъв висок процент на психопатологични състояния, които нормално са присъщи за Западния свят, коментира той.

Много се изненадвам, че възрастните ни хора, които са преживели доста по-трудни времена идват много по-положително настроени и нямат чак такива оплаквания. Докато младите, хора до 30 г., които не живеят в лишения, те идват със страхове за бъдещето, с паник атаки.

Това е притеснително, защото у нас няма система, която да помага на тези хора. Ние нямаме такива диспенсери. Младите хора си поставят едни изкуствени цели, които няма как да постигнат и това предизвиква конфликт, а той пък стрес, коментира лекарят. 

Има стрес, който е отвън и не може да се въздейства върху него. Например имате неприятен началник. Върху това няма как да влияете.

Това, което може да се направи, да се научите да преработвате този стрес, да се изключвате мислено от работното си място, щом работното време приключи и да  наситите свободното си време с приятни неща. Така ще постигнете баланс между положителен и отрицателен стрес, съветва докторът. 

Храната е основен проблем, който имаме в държавата и в Европа. Трудно е да се доберем до качествена храна, която е чиста и естствена. От три години съм в България и постоянно внимавам какво купувам в магазина.

Тук не опира до финанси. Парите не ви гарантират, че ще си купите нещо качествено. Тук държавата трябва да се намеси, като контролира качеството на храната на популацията, посочи той.