Даниел Митов: Процесът срещу мен беше в угода на Русия
„Самото обвинение беше абсолютно несъстоятелно и не издържаше", заяви бившият външен министър
„Самото обвинение беше абсолютно несъстоятелно и не издържаше. Нямам обяснение защо прокуратурата реши да го промени в течение на процеса и ангажира някакъв член от Наказателния кодекс, който е абсолютно неприложим към длъжностни лица като министри“, коментира Митов в „Лице в лице“.
„Това се правеше с много цели. Първо, за да се угоди на чужда държава. В това няма никакви съмнения. Става въпрос за Русия в случая“, заяви бившият външен министър.
Целта на такива процеси е „да се разчистят хора като нас от политическото поле“ и да се оцапа техния образ, смята Митов, който посочи, че дела е имало и към други министри като Николай Ненчев, Петър Москов, Симеон Дянков и Трайчо Трайков, които са имали „ясни позиции в полза на българския интерес срещу руския“.
„Модерният тип автокрации си дадоха сметка, че не е нужно да организират масово изтребление като по времето на Сталин, достатъчно е да убиеш образа на човека. Достатъчно е да имаш медиен ресурс, за да внушиш на една група хора, че някакъв човек нещо е направил, а няма значение дали го е направил или не го е направил“, каза Митов.
Според него големият проблем в случая е съдебната система и то не само в България, а и в други страни в Източна Европа като Полша и Унгария. „Съдебните системи в тези страни бяха създадени така, че да предпазят от преследване комунистите сега връщат реверанса“, смята Митов, според когото по този начин - чрез дела, се води хибридна война срещу политически противници.
По неговите думи проблемите в съдебната система са довели до натрупване на напрежение, което се е изляло в настоящите протести.
Бившият външен министър коментира и номинацията от МВнР си за представител на ЕС за Либия. По неговите думи тук не става дума за реабилитация, която вече е извършена с решението на съда по неговото дело.
„Това е просто работа. Европейската служба за външно действие търси просто хора длъжността специален представител по Либия. По-голямата част от държавите членки са се съгласили, че подобна позиция е нужна. Върховният представител по външната политика е призовал държавите членки да номинират кандидати. Аз ще участвам в това състезание от името на България“, обясни Митов.
Според него няма опасност, ако се сформира служебно правителство сега в България, то да промени външнополитическия курс на страната, защото правомощията му са ограничени.
Публикацията на германското списание „Шпигел“ за екстрадиции на дисиденти от България в Турция в нарушение на международни спогодби вреди на имиджа на страната ни и нашите институции „трябва да дадат някакъв отговор“, но той не може да коментира казуса, защото не е запознат с детайлите, още повече че в статията там не се визира МВнР, а действията на МВР и прокуратурата.
Митов обърна внимание и на последните събития в Беларус, където продължават протестите срещу президента Лукашенко.
Лукашенко и Путин не се обичат, но Путин не може да позволи на народа да свали президента, защото Беларус е минимодел на Русия и Кремъл се страхува, че нещо подобно може да се случи на негова територия, смята Митов, според когото именно затова опозиционерът Алексей Навални е бил отровен сега, за да не оглави подобно протестно движение срещу управляващите в Москва.
Последвайте ни
2 Коментара: