На днешния ден българският град Кукуш е опожарен и унищожен от гръцката армия.

По време на Междусъюзническата война тук се води Битката при Кукуш. По време на войната в града са погребани 638 български военнослужещи.

През Междусъюзническата война Кукуш е превзет и изгорен от гръцките войски и населението му бяга в България.

След тридневни боеве в периода 19-21 юни 1913 г., гръцката армия превзема и изгаря до основи Кукуш.

Гръцките войски изгарят 12 000 български книги от библиотеката на Солунската мъжка гимназия.

Гръцки войски изгарят и село Склара, Солунско. Оцелелите български семейства са принудени да се откупуват.

18-годишната девойка Мария Андонова Панчева, току-що завършила гимназия, не се предала на похитителите. Тя им предложила пари, за да я оставят на мира.

Войниците получили 60 турски лири, обаче, когато след това все пак се опитали да я изнасилят, тя отчаяно се съпротивлявала и викала: „По-скоро съм готова да умра като честен човек". Мария била убита с щикове, припомня във Фейсбук Лазар Младенов от Българския културен клуб в Скопие.

Карнегиевата анкета заключава, че градът е подложен на системно унищожение заради българския му характер. Изгорени са 1846 къщи, 612 дюкяна и 6 воденици.

В областта са разорени и опожарени манастирът „Свети Георги“ и 40 от българските села.

Елинската жестокост е документирана най-подробно от Карнегиевата анкета, в която участват водещи световни интелектуалци и експерти от всички Велики сили. Те са единодушни, описвайки престъпленията на гърците, пише БГНЕС.

Днешният Килкис е построен на друго място, за да няма и спомен от града на българското Възраждане, който е дал фамилиите Станишеви, революционерите Гоце Делчев и Тома Измирлиев, брат на нашия голям поет Христо Смирненски, военният деец полк. Петър Дървингов – началник щаб на 11 пехотна македонска дивизия, в която се сражават българите от Вардарска и Егейска Македония по време на Първата световна война.

В нито един музей на днешния град не се споменава за това, че в Кукуш някога са живели българи.

И за да бъде пълен геноцидът над българите, през същата година, в която е унищожен град Кукуш, е заличено и село Баница, където е убит Гоце Делчев. Днес там е останала само една камбанария като зловещ символ на престъпната политика на етническо прочистване на Атина.

На 21 юни 1913 г. се случва още една българска трагедия. По време на Междусъюзническата война, сръбските окупационни власти избиват 308 първи граждани от Тетово и Тетовския район, обхващащ общините – Тетово, Първениш, Лешок, Селце, Седларево, Жилино, Долен Палчик, Челопек и Сенокос.

Първи полски артилерийски полк води сражения със сърбите при Голаш и Ново корито.