Малко вероятно е случаите на западнонилска треска да се увеличават, защото самият сезон с масовото разпространение на комарите, е към своя край. Разбира се, ще има и през септември, но върховият сезон мина. Това заяви главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев пред bTV.

С намаляване на температурите, намалява и броят на комарите. Хората го знаят от опит, добави още специалистът.

Между другото е много интересно развитието на това заболяване, което е сравнително ново. От 100 заразени едва 10-15 ще развият някаква клиника - грипоподобна, и едва 1-2 могат да развият малко по-тежки симптоми, които да заплашват живота.

Да, случаите са малко повече, но това зависи от броя на комарните популации. Имаше сухо лято, но тепърва предстоят нови валежи, заяви още доц. Кунчев. И добави също:

"Ако трябва да изведем нещо особено важно, то е първо, че не се предава от човек на човек, което силно ограничава възможностите му да прави големи бели. От друга страна, мерките, които се вземат, са в много различни направления. Държавата може да повлияе положително със своевременни обработки на комари, категоричен е доц. Кунчев.

По думите му - и да има, и да няма комари, ние трябва да се предпазваме от тях, и не само от тях.

"Например, вечер, когато комарите са активни, замрежването на прозорците е задължително, както и носенето на по-дълго облекло. Използването на репеленти, разбира се. Все мерки, които целят по-малко ухапвания, по-малък риск", казва доц. Кунчев, който отправи и една много важна препоръка към лекарите:

"Лекарите да си извадят учебниците по тропическа медицина и да прочетат отново всичко, което пише там, защото нашият климат вече се доближава до този!"

Иначе самата диагностика е трудна, защото наподобява всичко останало. Ако лекарят не се усъмни и не вземе материал, който да изпрати за вирусологично изследване, няма как да стигнем до диагностика.

Не само комарите могат да бъдат опасни, но и кърлежите. Като цяло някои от най-опасните заболявания, които се пренасят с комари, се пренасят от друг вид комари, които за щастие не се срещат в нашите географски ширини.

На въпрос колко дълъг е инкубационният период, доц. Кунчев отвърна така:

"Зависи от това комарът колко вируси ни е предал. Между 2 и 14 дни е минималният и максималният инкубационен период, но те, пак казвам, са супер нехарактерни и ги предизвиква всеки един летен вирус.