В ежедневието си всеки от нас използва дори несъзнателно изрази, които са дълбоко залегнали в народния ни бит и култура. Често обаче нямаме и представа откъде идват и как са се зародили. Замисляли ли сте се откъде е изразът ахилесова пета? Или пък защо казват на някого, че е лъжливо овчарче?
Всички пътища водят към Рим. В древността римляните са изградили 80 хил. километра пътища до различни точки – от Британия, през Испания, та чак до Северна Африка. Някои от тях стоят и до днес. Истината обаче е, че не всички водят към Рим. Разгледайте нашата любопитна галерия, ако искате да разберете историята на едни от най- употребяваните фразеологизми, които имаме за даденост, без да се замисляме за тяхната етимология.


1. Ахилесова пета

Когато говорим за ахилесова пета, имаме предвид слабото място на човека. То може да е както физическо, така и емоционално. Изразът произлиза от дълбока древност, и по-точно от гръцката митология и историята за Ахил. Героят на Омир от Илиада имал слабо място и то е било петата му. Когато бил бебе, майка му го потопила в река Стикс и така той придобил нечовешка сила. Тя обаче го държала за едното краче и така петата на детето не попаднала в чудотворната вода. Тя се превърнала в неговото слабо място. В последствие той е убит от стрела на принц Парис, която го ранила именно в петата. 


2. Лъжливото овчарче

Днес с този израз наричаме хората, които искат помощ, без да им се налага. Изразът идва от басня на Езоп. В нея на момчето, което пасяло овцете, често му ставало скучно. За да се разнообрази, то често- често викало Вълк! Вълк и вдигало цялото село на крака. Месните се стичало при него, но с времето осъзнали, че ги лъже, и спрели да се отзовават на виковете му. Един ден обаче вълкът наистина се появил, но никой не се отзовал на виковете за помощ на момчето и то било изядено от звяра


3. Между чука и наковалнята

Или също толкова популярният израз между Сцила и Харибда представлява идиом, идващ от гръцката митология. Той означава да избереш между две злини. Сцила и Харибда били митични морски чудовища. Те представляват неизбежна заплаха на минаващите моряци. В историите на Омир Одисей трябвало да избере пред кое чудовище да се изправи, за да премине пролива. Той избрал Сцила и изгубил само няколко моряци. 


4. Кутията на Пандора

Днес тя се свързва с всяко нещо, което ще ни донесе куп неприятности на главата. В древногръцките митове в кутията били затворени болестите и неволите, но когато любопитната Пандора я отворила, те се разбягали по земята. Когато я затворила - вътре останала единствено надеждата, която крепи хората и до днес.