Два документа късат оковите на банки и мобилни оператори
При смърт на абонат е необходимо негов наследник да посети магазин от търговската мрежа и да уведоми за настъпилото събитие лично
При смърт на титуляр по договор наследниците му трябва да извървят няколко стъпки, за да не се трупат сметки „на оня свят“. Отношенията с мобилните оператори вече са по-добре урегулирани и пътят е ясен.
При смърт на абонат е необходимо негов наследник да посети магазин от търговската мрежа и да уведоми за настъпилото събитие лично. Трябва да носи следните документи: удостоверение за наследници (вади се от Общината) и смъртен акт, посочват от А1. Ако починалият има неплатени задължения за сметки или за лизинг на GSM, наследниците трябва да ги платят.
При такива случаи вече не се изисква подаване на 30-дневно предизвестие за прекратяване на договора. Не се изисква и заплащане на неустойка за предсрочно погасяване на договора, което е обичайна практика в други случаи. В такива случаи договорът се прекратява в срок от 10 работни дни след подаване на заявлението, допълват и от „Йетел“.
Срок
ВиК партидата не може да се води на починал титуляр. Тя се прехвърля в срок от 60 дни на наследник с удостоверение за наследници или акт за собственост, поясняват от водното дружество. Ако наследниците са повече от един, е необходимо всички да подпишат споразумение съгласно чл. 59, ал. 3 от Общите условия, с което да дадат съгласие партидата да се води на един от тях.
Споразумението се подписва от всички наследници в някой от центровете за работа с клиенти или се представя нотариално заверено.
Смяна на партидата за тока при починал титуляр се извършва на място в офисите на енергодружеството, което обслужва съответния район. Необходимите документи са същите: удостоверение за смърт и документът за наследници.
Наследници
В случай на повече от един наследник - декларация за съгласие от останалите наследници или спогодба при невъзможност на останалите наследници да посетят ЕВН офис. Актуализацията на клиентските данни се извършва безплатно до 30 календарни дни от подаване на искането.
Отношенията с банките при смърт на титуляря на сметка се уреждат на място в банков клон. Ако покойникът има спестявания, то те се разпределят на наследниците. За целта също се представят смъртен акт и удостоверение за наследници. Сметката на починалия се закрива, а парите по нея се превеждат по сметките на наследниците.
В случай обаче, че починалият има дългове към банката, то те минават автоматично в ръцете на наследниците, стига те да не са се отказали писмено пред нотариус от наследство.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: