Два вируса на фалшив грип ни изкарват от строя за около седмица.  С тях всеки ден се заразяват стотици у нас. Кръстосването им, може да доведе едновременно до симптоматика, като при същинския грип, но и до диария.
Увеличената заболеваемост се дължи на факта, че нямахме плавна преходност между лятото и есента. Времето застудя рязко. Същевременно, все още върлуват летните ентероколитните вируси, които се изразяват със стомашни разстройства и повръщане, пише "Монитор".

Същевременно рино и аденовирусите, отговорни за острите респираторни заболявания през есента, подраниха, обясни заместник – председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Христо Димитров. Въпреки, че те не дават усложнения, не бива да се прибягва до самолечение, за да не се проточи боледуването, съветва лекарят.

Срещу адено и риновирусите няма създадена ваксина, тъй като те се променят много бързо. За същинският грип обаче има и новият вариант за този сезон вече в аптеките. Имунизацията е най-сигурният щит срещу заболяването. Независимо, че тя не е в задължителния имунизационен календар и се заплаща, е по възможностите на хората. Цената на инжекцията варира от 11 до 14  лева, според марката. Охарчването на лекарства при боледуване и многократно по-голямо от тази сума. Макар и билките да не могат да заместят ваксините, добри средства за подсилване на имунитета са чаят и сокът от джинджифил, канелата и чаят от ехинацея.
Три щама ни удрят този сезон, уточни националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова. Това са така нареченият свински грип; А Н3N2, който е нов щам тип А - “Хонконг”; и представителят на грипните вируси тип Б - “Брисбейн”.

Грипът започва с обща отпадналост. Постепенно започват да се появяват и други симптоми: покачване на температурата, суха кашлица, болки в ставите и мускулите, главоболие, болки в очните ябълки, болки и зачервяване на гърлото, както и втрисане. По-рядко може да се наблюдава кървене от носа. Силната хрема не е характерна за това заболяване.

Отит докарва временна глухота
Бактерии и вируси докарват отит, по-рядко причинителят са гъбички. Заболяването е популярно и като възпаление на средното ухо. Тези микроорганизми се развиват в почвата и водата, и най-често попадат в ушния канал при плуване.
Отитът може да засегне ушния канал, тогава той е външен. Когато той обхване средното ухо, засяга задната част на тъпанчето. Възпали ли вътрешното ухо, в което е органът на служа и равновесието, опитът се нарича вътрешен. Той е и най-неприятен и продължителен за лечение. В някои случаи заболяването дори може да доведе до кратковременно притъпяване на слуха и световъртеж.

От тези възпаление не страдат само децата, както се смята обикновено, но и възрастните, макар и по-рядко.

Независимо, че хигиената е основата на доброто здраве, оказва се, че тя не е най-доброто решение за здрави уши. С ушната кал, която така усърдно чистим с тампони след всяка баня, се оказва естествен защитен механизъм на слуховия канал. Освен това,  тя е със слаба кисела реакция, която потиска растежа на бактериите. Друг защитен механизъм е естествената извивка на ушния канал, която улеснява дренирането на водата, попаднала в ухото.

Обилното изпотяване, влажното и хладно време и задържането на вода в ушите след плуване, са идеалните условия за развитие на бактерии. Почистването на ушите с клечки, както и драскането на канала с нокът или фиби, предизвиква микронаранявания на кожата, които стават входна врата за тях. Инфекция може да настъпи и при използване на продукти за коса или носене на бижута, които алергизират. Често пъти вътрешният отит е в резултат на  настинка, грип или алергия, които предизвикват запушване илиобилни секрети от носа. Изкуствено хранене на кърмачета в легнало положение също провокира възпаление на средното ухо. Заболяването се среща най-често през есента и зимата, когато простудните заболявания ни атакуват.