Дядото на световноизвестния цигулар Васко Василев чака среща с кралицата
Васил кара 93-тата си година и се шегува, че е обещал на известния си внук да доживее до стоте, за да отиде при английската кралица. Преди време Васко казал на дядо си, че щом стане столетник, ще го запознае с кралица Елизабет, за да спази традицията. „Кралицата без внука ми не може. Всички тържества ги прави само с него. В Лондон го носят на ръце, а от там го търсят в целия свят”, хвали се щастливият дядо. И разказва, че когато Васко се родил на 14 октомври 1970 година, родителите му били твърде млади и поверили грижите за бебето на Васил и съпругата му Вера. "Ние го взехме на три месеца и го гледахме в Пловдив до две години и половина. Беше много добро, спокойно и умно дете. Често му пеех песни и от малък свикна с музиката. А като стана на 4 години, баща му и майка му си го взеха в София. Тогава баща му го питал на какво иска да свири, а той казал: Ще стана цигулар!", спомня си Васил Василев.
Още от петгодишен Васко има изяви пред публика, на седемгодишна възраст свири като солист на Български камерен оркестър в зала "България" под диригентството на Дина Шнайдерман. А две години по-късно записва със Софийската филхармония с главния диригент Константин Илиев първата си дългосвиреща плоча. Пробил на българската сцена благодарение на асамблея "Знаме на мира". Свирел така прочувствено, че бил поканен сред най-важните гости при Тодор Живков. Тато го похвалил как хубаво свири, потупал го по гърба и го попитал какво иска да получи за чудесното изпълнение. „Искам много сладолед”, заявил малкият.
Дядо му Васил е наредил снимката на внука си с бившия Първи на секцията в апартамента в Пловдив и с гордост я показва. Споделя, че Людмила Живкова разбрала за таланта на внука му и го подкрепяла да се развива и учи.
На десет години той получил правителствена стипендия и заминал за Москва, където е приет в Централното музикално училище към Московската консерватория. Веднага уредили баща му да замине за Съюза, осигурили му кола, квартира и работа в посолството. После Васко завършил и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив. През 1988 г. спечелил 3-те най-големи конкурса за цигулка - „Жак Тибо“ в Париж, „Карл Флеш“ в Лондон и „Паганини“ в Генуа, заради което журналистите го наричат Супер Паганини. През същата година заминал за Англия. В Лондон, след квалификация от Кралския музикален колеж, през 1994 -та станал най-младият концертмайстор в историята на Кралската опера, където редовно свири и като солист.
Свири еднакво добре както на класическа цигулка, така и на цигулка, чийто звук се обогатява и усилва с помощта на електронни средства. Изявявал се е на концерти в 40 страни. Преподавател е в Лондон и Валенсия. Свирил е със световноизвестни изпълнители като Майкъл Джаксън, Мадона, Стинг, Пласидо Доминго. През 2011 година става съдия в журито на българския X Factor. Свири с цигулка „Амати“, от която в света съществуват само десет екземпляра, на възраст около 305 години.
Виртуозният цигулар произлиза от род на музиканти. Прадядо му Бешо Таков, по бащина линия, бил прочут гайдар и свирил в Родопския оркестър „Сто каба гайди”. Дядо му Васил все още може да пее и да свири на хармоника. Бащата на Васко - Петър, също от малък хванал цигулката и става професор по цигулка в град Хоф в Германия. Майка му, Красимира, е известна пианистка. Васко има три сестри, и на трите музиката съпътства живота. Най-малката - Вивиан, е барабанистка, Виктория също се занимава активно с музика, и най-голямата - Вероника, е цигуларка.
Дядото се гордее с внуците си. „ Всички са с по-две висшета и са в чужбина.Вероника взе първа награда на Америка, омъжи се там и сега чакаме бебе. Виктория пише литуература по музика и е в Испания. Вивиан взе две първи награди- на Германия и Франция и е завършила в Мюнхен. Когато празнувах 80-та си годишнина в Смолян, и четиримата свиреха. Половината град дойде да ги слуша, а кметицата тогава направи Васко почетен гражданин. Малкият ми син, Чавдар, има две момчета. По-големият Васко, също е кръстен на мен и живее в Люксембург. По-малкият, Чавдар, работи в немска фирма и само той е в Пловдив. От двамата имам трима правнуци- едно момче и две момичета. Всяко лято всички ги събирам на вилата до с. Бяла, Варненско ”, признава възрастният пловдивчанин.
На въпрос какво би пожелал на Васко, дядото отговаря : „Да е жив и здрав, да се ожени за японката и да прави деца!".
Бай Васил пял в църковен хор от 10-годишен
Васил Василев е роден в Смолян на 27 октомври 1924 г. в многолюдно семейство. Били шестима братя и две сестри, а той бил най-големият. Баща му Бешо Таков бил прочут гайдар. Още на 10 години Васил започнал да пее в църковния хор и знаел всички песнопения наизуст. "Взеха ме войник в 21-ви полк в Смолян. Като минаха 3 месеца, ме пратиха в Школата за запасни офицери в София. Беше 1944 година и като бомбандираха София, и ни преместиха в Сливен. Там бях добър музикант, учих войниците да пеят немски песни. Като тръгнем на учение или из града, командирът казваше: Василе, дай тон!, и аз запявах", разказва той. До преди година Васил бил солист във фолклорна група "Родопски звуци" към Пенсионерския клуб "Отдих" в район "Западен".
Спомени от соца: Живков ме награди с орден на труда
Със съпругата си Верка се запознали в кино „Република” в Пловдив. "Вечерта като я изпратих до тяхната къща, й казах: Верке, ще те взема за жена”, спомня си Василев. Живели заедно 52 години, починала през 2001 година.
Той работил 23 години в завод „Бряст”, а тя изкарала 25 години като учителка по цветарство. Васил завършил икономика на промишлеността и право. Хвали се, че като счетоводител, а после и като директор на завода успял да го развие и да го превърне в най-доброто предприятие в България. После 12 години изкарал в Окръжно управление на горите. „Тогава развих предприятията в Тополово, Леново, Старосел и Пловдив. Направих 5 дърводелски цеха и създадох работа за 1000 души. Селското ни стопанство беше 100 000 дка, гледахме 45 000 овце. Тогава Тодор Живков ме награди със "Златен орден на труда”, спомня си мъжът.
Последвайте ни
0 Коментара: