Експерт каза да очакваме ли режим на тока и какво ще е апокалиптично
Иван Хиновски заяве, че 60% от брутното производство на електроенергия идва от ТЕЦ-овете, които спасяват положението, ако не работят другите мощности
Ако въглищните централи спрат работа последствията ще са непредсказуеми и тежки. Това предупреди енергийния експерт д-р Иван Хиновски пред NOVA NEWS.
По думите му 60% от брутното производство на електроенергия идва от ТЕЦ-овете, които спасяват положението, ако не работят другите мощности.
Той подчерта, че трябва да се намери алтернатива, но не вижда в близко бъдеще как това ще се случи.
Нарушение
Според Хиновски ЕК е нарушила договора със страните-членки по отношение на зеления преход. В договора, с който са се ангажирали държавите-членки глобата е била много по-ниска, отколкото плащаме сега.
"Сега тон вредни емисии е 100 евро, а трябваше да бъде 60 евро до 2030 година", припомни той.
„Има група ТЕЦ-ове, които са в т.нар. горещ резерв. Нужни са им до 30 мин., за да достигнат максимална мощност. Ние във всички случаи трябва да запазим ТЕЦ-овете до появата на нови технологии или ако пазарът не свали по някакви причини цената на електроенергията под тази на ТЕЦ-овете.
Технология
На сегашния етап се смята за апокалиптично да се спрат ТЕЦ-овете. Това е технология, която не се разбира от хората, настояващи за зелен преход“, обясни Хиновски.
„Има два сценария, ако закрием въглищните си централи – бихме могли да получим помощ от съседните страни, ако те не са в недостиг и ще се почувства цената на борсата. Ние ограничение няма да почувстваме, защото сме в ЕС. Няма да го усетим. Не бива да се стига и до режим на тока. Това ще е критично за енергийната ни сигурност“, обясни експертът.
Според д-р Иван Хиновски при либерализацията на пазара нещата ще бъдат почти еднакви за нас потребителите.
„Тези фондове, които сега са подпомагали централите, сега ще подпомагат един фонд. В него ще има постъпления и от свръхпечалбите. Сметката не е толкова критична. Има други рискове – паралелно с тази либерализация трябва да се определят кои домакинства ще се подпомагат. Има дефиниция, но административната системата е много мудна. Ние даваме помощи на калпак, вместо бедните да получават тези помощи“, каза още той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: