България трудно може да продаде реакторите, които са поръчани за АЕЦ "Белене", без руския производител, твърдят експерти. Арбитражният съд наложи миналата седмица на страната ни да плати 550 милиона евро за оборудването, произведено от "Атомстройекспорт“ за спрения проект, а от правителството заявиха, че ще търсят купувачи, за да компенсират тази сума. 
"Оборудването, което имаме, не е изцяло готово, т.е. ние нямаме един готов проект, за да можем да се обадим на някого и да кажем, че продаваме проекта и може да се започне да се строи. Този проект също след това трябва да мине през лицензионните процедури - предупреди преподавателят по ядрена енергетика от Техническия университет Калин Филипов, цитиран от БНР. Страните, които планират да строят централи с подобни на нашите реактори, са: Иран, Индия, Йордания и евентуално Унгария. Реакторите обаче не могат произволно да бъдат местени от една централа в друга заради спецификата на всеки проект, обясни Филипов:

Беленският реактор си е към беленския проект. Ние не можем толкова лесно да хванем и да пренесем един проект от град Белене до град Козлодуй, а пък можем да го пренесем някъде в Индия, Иран или където и да е.