Експерти обясниха скандалното съдържание на учебника по история за шести клас с цитати от Корана
"Проблем е когато едно дете, което не е мюсюлманин, гледа друго дете, което е, като потенциален враг. цитатът за жените трябва да бъде прецезиран. Няма как този цитат да не разбуни духовете. Той е прекалено тенденциозен в момента. Интерпретацията поражда конфикти", продължи той.
"Има цитат, който е посветен на исляма и обвинението за него беше много ясно. Няма как да се цитират Библията и Светия Коран. Ако децата в 6-ти клас не го разберат, то те получават индиректно съобщението какво представлява думата "дцихад". Съдържанието не трябва да се вади от контекста. Свещената книга е като една вселена - има насилие, има и любов. Знанието не винаги поражда тотално разбирателство. Ако искахме да има разбирателство, щяхме да пратим християнчето и мюсюлманчето да си играят, а те трябва да знаят различията в религията", допълни го историкът проф. Христо Матанов.
"Това е текст, който е факт и бил прилаган в историята. Нека се въведе история на религиите и вероучение. Ние сме общество, в което има няколко религии и две основни. Не сме Саудитска Арабия или Полша. Целта на тези текстове е да се сравняват новозаветния текст. Жената стои по-долу от мъжа навсякъде - християнство, мюсюлманство и юдаизъм. В едно общество, в което има абсолютно еднопосочни разбирания, може да кажа, че ми харесва тази интерпретация. Шегувам се, разбира се", каза накрая доц. Александър Николов, който е и съавтор на скандалния учебник по история.
Последвайте ни
0 Коментара: