Горнооряховският суджук е първият български продукт с географско означение, който влиза в международно споразумение на ЕС
Кампанията на евродепутата Момчил Неков „Да защитим българския вкус“ също дава шанс на други български продукти да получат видимост и защита в чужбина
Продуктите в споразумението между ЕС и Исландия получават защита срещу използване за търговски цели на защитеното наименование; злоупотреба, имитация или пресъздаване; всяка друга практика, която би могла да въведе в заблуждение потребителя относно истинския произход на продукта.
Горнооряховският суджук и българското розово масло са първите български продукти, получили европейска защита като Географски означения. До няколко месеца се очаква и странджанският манов мед да премине успешно процедурата по защита в Брюксел.
По настояване на Неков преди два месеца Европейската комисия пое ангажимент да включи в споразумението за взаимно признаване на географските означения между ЕС и Китай поне един български продукт. "Китай е огромен пазар и трябва да направим всичко възможно да получим достъп до него, наравно с другите европейски производители. Затова отправих писмено запитване с приоритет до Европейската комисия дали би заменила продуктите от Великобритания, които сега са включени в списъка, общо 4 на брой, с продукти от страни като България, които не са представени в този списък", заяви Момчил Неков.
През 2015 г. българският евродепутат стартира кампания, целяща идентифициране на български храни и селскостопански продукти, които могат да бъдат защитени по европейските схеми за качество. Идентифицираните продукти включват „Месо от Източнобалканска свиня“, „Еленски бут“, „Смилянски фасул“, „Куртовски розов домат“, „Странджански чай“, „Брежански кестен“, „Реселешки воден лук“, „Садовски фъстък“ и други. Тези продукти също имат шанс да влязат в търговски споразумения на ЕС с трети страни, след като получат право да използват означенията Защитено наименование за произход и Защитено географско указание в ЕС.
Последвайте ни