Понякога двете чертички от теста за бременност се бавят и двойката, изправила се пред този проблем, започва да си задава куп въпроси. Понякога отговорът на тези въпроси се оказва инвитро методиката, която през последните 30 години е дала живот на хиляди бебчета по целия свят.
В поредица от статии специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“ ще представят на достъпен език етапите и процесите на самата инвитро процедура, за да могат бъдещите родители да са запознати точно какво им предстои.
 
Първата стъпка е двойката да изберете акушер-гинеколог, който е и достатъчно добре обучен репродуктивен специалист. С помощта на този лекар и екип от специалисти, разполагащи с необходимото оборудване, шансовете за успех се увеличават значително. Важно е да се помни, че инфертилитетът засяга в еднаква степен както жените, така и мъжете, затова е добре пътят към мечтаното бебе да започне заедно – с посещение на репродуктивния специалист и обсъждане на плана за зачеване.
 
По време на първата консултация репродуктивният специалист ще снеме щателна и пълна анамнеза и на двамата партньори, като се взимат се под внимание предишни изследвания, придружаващи заболявания, рискови фактори и се обсъждат с двойката план на поведение и последващи изследвания. На жената се извършва преглед с ултразвукова диагностика за снемане на гинекологичен статус и оценка на състоянието на яйчниците, матката, дебелината на маточната лигавица и др.
 
Следва серия от прегледи при жената, в които се проследява поне един менструален цикъл с промените, настъпващи през неговите фази. Препоръчително е първият преглед с ултразвукова диагностика да се проведе на 9-10 ден от месечния цикъл при нормална продължителност на цикъла от 28 дни. При по-продължителен цикъл, например над 32 дни, е препоръчително прегледът да е на 12-13 ден. Дължината на месечния цикъл се изчислява от първия ден на кървене от предходния месец до първия ден на кървене в текущия месец.
 
Освен изброеното дотук, от лекаря най-често се назначават следните изследвания
 
При жената се изследват т. нар. базални хормони между трети и пети ден от цикъла –LH, FSH, Estradiol, Prolactin, а при настъпила овулация – Progesteronе (20-24-ти ден от месечния цикъл). Повече за различните хормонални изследвания, които могат да бъдат назначени от лекуващия лекар, можете да прочетете в специалния хормонален пътеводител, публикуван за удобство на пациентите на болницата тук.

Изследва се проходимостта на маточните тръби чрез хидротубация под ултразвуков контрол или чрез хистеросалпингография (т.нар. „цветна снимка” – HSG). Повече за това изследване може да прочетете тук.

На мъжа се назначава обикновена спермограма, за която повече информация е публикувана тук. По преценка на лекуващия репродуктивен специалист на партньорите могат да бъдат назначени и други изследвания, като цитогенетичен анализ, генетично изследване за вродени тромбофилии, спермограма с оценка по Крюгер, т.нар. разширена спермограма и др.
 
След като резултатите от горните изследвания са готови, двойката провежда консултация с лекуващия лекар и при липса на контраиндикации се планира предстоящата инвитро процедура. Тя стартира с яйчникова стимулация на жената с хормонални препарати или т.нар. контролирана овариална хиперстимулация. Повече за нея очаквайте в следващата статия, изготвена от специалистите на Медицински комплекс „Д-р Щерев“.
 
Повече за хормоналната стимулация очаквайте в следващата статия от нашата поредица.