Нови 3 сигнала срещу една от основните фирми в схемите на Иво Прокопиев - „Булброкърс” ЕАД, е подал шефът на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. Те са в следствие на международно разследване, продължило година. Това обяви самият Мавродиев в предаването „Още от деня” по БНТ.
Преди няколко дни той е подал поредните три тежки сигнала за други престъпления срещу „Булброкърс” ЕАД. Това е станало вследствие на продължило 1 година международно разследване. „Установихме как тези лица, чрез поредица от офшорни компании, през които са минавали огромни суми – мащабът е милиони евра, в крайна сметка са осъществили множество престъпления, според нашите експерти, започвайки от щети на миноритарни акционери в публични компании, данъчни престъпления, пране на пари, документни престъпления”, обясни председателят на КФН.
 
Той направи паралел със скандала „Панама пейпърс” като изтъкна, че в случая с „Булброкърс” разкриването на мащабната схема е станало възможно вследствие на засилено международно сътрудничество. Мавродиев изрази увереност, че ще има повдигнати множество обвинения за извършени тежки престъпления. „Панама пейпърс”, което са изтекли документи в медии, е нищо в сравнение с такава мащабна схема, каквато ние и няколко европейски регулатори сме разкрили”, заяви той.
 
На 18 май тази година Софийска града прокуратура е повдигнала обвинение на Радослав Рачев като изпълнителен директор на „Булброкърс” ЕАД във връзка със сигнал, подаден от Комисията за финансов контрол. Мавродиев обясни, че този сигнал е подаден преди 3 години. Той уточни, че разследването е доста сложно и тежко, с множество експертизи, международни поръчки.
 
Става въпрос за продажбата на остатъчните дялове на ЕВН България – 33% държавен дял. Установени са мащабни пазарни манипулации, водещи до тежка щета на държавния бюджет. „По изчисления на нашите експерти са получени близо 90 милиона по-малко – това е сумата, която ние сме калкулирали, на базата на която сме подали сигнала. За нас това е безспорно извършено престъпление по Наказателния кодекс”, посочи Мавродиев.
 
„Тежка щета на бюджета – представяте си каква огромна сума е това и в тази тежка обстановка, вместо тези средства да отидат в надбавки на пенсии, в здравеопазване, в социални дейности, те всъщност изчезват в частен интерес”, допълни той. Това е една от най-тежките и мащабни схеми, установявани от комисията.
 
„Този резултат – обвиненията, които са предявени от прокуратурата, потвърждават добре свършената от нас работа и е резултат на добра междуинституционална колаборация между нас, министър-председателя, който тогава в първия си мандат г-н Борисов не направи каквито и даже опити да окаже въздействие, даже даде съответното си мнение, че трябва да бъдат разследвани, включително тогавашният вицепремиер и министър на финансите Симеон Дянков и министърът н енергетиката Трайчо Трайков, срещу които всъщност също е подаден сигнал. Той не беше само срещу инвестиционния посредник „Булброкърс. И в крайна сметка нямаше чадър над никого от страна на премиера”, подчерта Мавродиев.
 
„За да няма съмнение, тези три години разследване показват, че всички оплаквания, че има някаква репресия, отидоха изведнъж в канала”, добави той.