Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество е завела иск пред Окръжния съд в Пловдив за сума в размер на 373 286,16 лв. от пловдивчанина Ивайло Чорбаджийски. В цената на иска са включени и 4 недвижими имота, съобщават от КПКОНПИ. Чорбаджийски е с обвинение от прокуратурата за това, че в съучастие е присвоил крупна сума пари от фирмата, в която е работел, в качеството си на длъжностно лице.

На свое редовно заседание комисията на Цацаров е претендирала за отнемане на незаконно придобито имущество в полза на държавата в окръжни съдилища в страната на стойност общо над 18 милиона. В цената са включени и 18 недвижими имота, както и 8 моторни превозни средства.  

В Окръжен съд – Бургас се внася иск на стойност 12 186 620,03 лв. срещу Борис Бекяров. Той е с обвинение от прокуратурата за участие в организирана престъпна група с ръководител Васил Божков, за изнудване, финансови и данъчни престъпления в особено големи размери, подкуп и длъжностни престъпления.

В исковата молба са включени парични суми, два недвижими имота (вилна сграда на груб строеж в гр. Царево и поземлен имот в гр. София) на обща стойност 596 500 лв., както и лодка Capelli (дължина 9,60 м., широчина 3,30 м., произведена през 2017 г.) на стойност 273 816 лв., и един лек автомобил „Пежо“.

От наследниците на А. М. се претендира сумата от 4 378 995 лв. пред Окръжен съд – Бургас. Обвиненията от прокуратурата са за извършване на лихварска дейност, без съответно разрешение. Проверката на КПКОНПИ е установила значително несъответствие в доходите. В исковата молба пред съда са включени и 9 недвижими имота и 1 моторно превозно средство.

Четири искови молби се внасят в Софийски градски съд. От Росен Кръстев се претендира сума от 446 310,67 лв. В нея са включени и два недвижими имота и едно моторно превозно средство. Кръстев е обвинен от прокуратурата като участник в организирана престъпна група с ръководители Радмил Ранов, Веселин Христов и Владимир Иванов, за производство, преработка и разпространение на високорискови наркотични вещества, както и за извършване на противозаконни финансови операции.

Вторият иск е срещу Нина Клюцева, на стойност 248 806,60 лв. Тя е обвинена от прокуратурата за това, че е извършила документна измама в особено големи размери, ползвайки системата за електронно банкиране, като е получила парични суми, които не й се следват – собственост на друго лице.