Думата ми е за предложения за лауреат на Националната литературна награда “Пеньо Пенев” - поета Петър Чухов. Мисля, че малко димитровградчани са чували за него, а още по-малко са чели негови стихове.

Преди две години, когато проф. Пламен Дойнов спечели престижната награда, потърсих в Градската библиотека “Пеньо Пенев” в Димитровград негова стихосбирка. Нямаше такава! Сега потърсих и на Петър Чухов. Имаше три стихосбирки. Разбрах, че вече има и две на Пламен Дойнов.

Общото между тях е, че са изцяло “девствени” и на мен се падна честта първи да ги разтворя.

Това може би не е голяма беда. 

Не е важно дали аз ги харесвам или не

Има неща обаче, които, меко казано, са смущаващи. Да оставим факта, че Наредба 42 от 2017 г. за символиката, отличията и наградите на Община Димитровград е с много пороци. Тъй или иначе се работи по тази Наредба.

Смущаващи са някои други неща:

- Още през февруари месец, по повод мое питане към кмета във връзка с Празниците на поезията в Димитровград, от София ми се обадиха: “Пешката Чухов или Данчо Евтимов, някой от тях ще да е! Пази си здравето и нервите!”.

- В състава на Комисията за номиниране на носителя на Националната литературна награда “Пеньо Пенев” не фигурира нито един поет от Дружеството на писателите в Димитровград, за сметка на чиновници и учителка.

- Петър Чухов е номиниран от ПЕН клуб България, а председателят на комисията за номиниране проф. Амелия Личева е председател и на българския ПЕН клуб. Теодора Димова и Мариела Иванова пък (бел. ред. - също членове на Комисията за номиниране на носителя на Националната литературна награда “Пеньо Пенев”) са членове на същия този ПЕН клуб. Още по-голяма “изненада” е, че самият Чухов е бил член на УС на същия този клуб. Нека ви припомня - имаше един термин “конфликт на интереси”.

Иван ЕВЛОГИЕВ

Всичко това поражда в мен съмнения относно обективността на присъждането на Националната литературна награда “Пеньо Пенев“

И не само... А малкото съмнение ражда голямото недоверие!

Ако трябва да упрекна някой, това е Съюзът на българските писатели с председател Боян Ангелов, които нито номинираха поет, нито протестираха срещу явните пороци на т. нар. Наредба 42.

А те, доколкото знам, са учредители на Националната литературна награда “Пеньо Пенев”.

Само че от всичко това губи Димитровград - да има нещо голямо, от национално значение, каквато беше Националната и Международната литературна награда “Пеньо Пенев”!

За съжаление, в минало време...

Иван ЕВЛОГИЕВ, общински съветник, Димитровград

Нека само припомним

Националната литературна награда “Пеньо Пенев” е учредена през 1970 г. от Община Димитровград. Присъжда се веднъж на 2 години в рамките на Дните на поезията “Пеньо Пенев”, които се провеждат на рождения ден на поета - 7 май. На кръгла годишнина от рождението му Община Димитровград връчва и Международна литературна награда “Пеньо Пенев”, която се присъжда по начина, валиден за националната награда.

С националната литературна награда се отличават еднократно живи български творци за национален принос в развитието на българската поезия.

Наградата има парична стойност 1000 евро. На носителя й се връчват диплом и пластичен знак. Носителят на наградата се определя от седемчленна комисия, която се назначава със заповед на кмета на общината след обсъждане с представители на културни институти и димитровградски културни деятели. В състава на комисията влизат: трима национално изявени литературоведи и четирима представители на културната общност в Димитровград.

Първият й носител е Дамян Дамянов през 1970 г. През 2010 г. за първи път носител на наградата е жена - Екатерина Йосифова. 22-рият носител - Ангел Ников, е първият димитровградски творец, получил наградата.

Действащият днес Статут на Националната литературна награда “Пеньо Пенев” е приет на редовно заседание на Общинския съвет в Димитровград с решение № 576 от 13.03.2002 г. с единодушното одобрение на 23 общински съветници.

А ето и някои от лауреатите на Националната литературна награда “Пеньо Пенев” през годините: 1972 - Евтим Евтимов, 1974 - Матей Шопкин, 1976 - Николай Христозов, 1978 - Андрей Германов, 1980 - Божидар Божилов, 1982 - Петър Караангов, Любомир Левчев, Петър Анастасов, Стефан Цанев, Валери Петров, Александър Геров, Христо Фотев, Константин Павлов, Павел Матев и др.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук