Проблемът е ясен, десетки български граждани са застрашени от сериозни присъди в Гърция – затвор и стотици хиляди евро за изплащане. Своевременно нека да има пререгистраране на продаден автомобил, няма да има санкции за тези, които до сега не са го направили. Гърция отказва да приеме документите за покупко-продажба, ако няма смяна на регистрация. Така тези хора са обвинени дори за трафик на мигранти. Това заяви на брифинг на МвнР омбудсманът Мая Манолова по темата за проблемите с наказателни дела, които се водят срещу собственици на български ППС в Гърция.

 "Българските граждани са представяли документи за продажба за съответните автомобили, но гръцките власти не приемат нищо. Ако няма разрешение на този въпрос, ще сезирам европейските институции", каза още тя. 

"По документи за съжаление бившите собственици на автомобили, с които има престъпление носят отговорност, дори когато нямат нищо общо. Страната ни също се бори с трафика на хора. Собствениците на МПС водят отговорност, дори и друг да е направил престъпление с автомобила", това заяви външният министър Екатерина Захариева .

"Призовавам българските граждани да се свързват с нашите служители при такива ситуации. Ще поискаме да сме информирани за образувани производства срещу наши граждани в Гърция. Не можем да издирим всички казуси, но нека бившите собственици на автомобили да проверят дали е извършено прехвърлянето на колите. Нека българските граждани, които пътуват за Гърция да обръщат внимание на техните изисквания. Глобите там започват от 1500 евро. Не трябва да носят повече от 10 литра твърд алкохол, както домашен алкохол без акциз, не трябва да носят повече гориво от това, което е в колата им", разкри министърът.

"Нека хората да прехвърлят автомобилите си и да спасим десетки наши граждани да понесат наказателни отговорности за чужди престъпления. Институциите ще спомогнат в това, да се провери даден автомобил дали е регистриран на новия си собственик", каза още по темата вътрешният министър Валентин Радев .