Майки и близки на загинали при катастрофи млади хора подкрепиха кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор. Първото становище в процедурата по избор на нов обвинител №1 е депозирано във Висшия съдебен съвет от Сдружение „Ангели на пътя“, става ясно от сайта на институцията.

От организацията посочват, че наблюдават активизиране в дейността на прокуратурата през последните години по отношение на делата за смърт на пътя и изразяват удовлетворение, че Сарафов е показал съпричастност към каузата им. 

„Днес, повече от всякога обществото, и по-специално организации като нашата, чиято кауза е скрепена не с грантове за измислени проблеми, а със загубата на най-близките ни хора, следва да споделяме отношението си към хората в съдебната система, които са способни да поемат отговорност“, пишат до ВСС опечалените близки на загинали при катастрофи.

Те допълват, че през последните месеци са провели срещи с и.ф. главен прокурор, по време на които той ги е уверил, че прокуратурата не е безразлична към личните им трагедии и прокурорите ще положат всички усилия, според законовите си правомощия, за да постигнат справедливост за тях. 

„Имахме възможност да се запознаем и с концепцията на г-н Сарафов и се убедихме, че в нея той е заложил не само подкрепа за вече работещи законодателни мерки за ограничаване на пияните, дрогирани и агресивните шофьори, каращи с превишена скорост, но предлага и промени в насока на справяне с проблема“, казват още майките и близките на загинали на пътя.

От сдружението „Ангели на пътя“ се обръщат и с призив към членовете на ВСС да не се влияят от натиска, който публично се упражнява и да не провеждат избор на главен прокурор и подчертават колко важно не само за личните им съдби, но и за цялата правосъдна система, е на този пост да има титулярен ръководител.

„Като сдружение, и като личности, следим публичния дебат относно избора на главен прокурор и изразяваме пред вас позиция, че е крайно наложително съдебната система да работи нормално, бързо и справедливо. Считаме, че изборът на главен прокурор е от ключово значение за нормалното ѝ функциониране, защото е огромна част от тази система и носи отговорността да има правосъдие и справедливост за стотиците погубени и хилядите ранени животи.

За нас като граждани и хора, на които се налага ежедневно да се сблъскват с хаоса в държавните институции, е важно не само своевременно да бъде избран титуляр на поста главен прокурор, но и той да отговоря на моралните, етични и професионални качества, които изисква постът“, пишат от организацията.

От гражданското сдружение отделят специално внимание на концепцията на Борислав Сарафов и оценяват като много добра идеята му за създаване на Национално бюро за съдебни експертизи към Министерство на правосъдието, в което да функционира национална база данни, която да осигури достъп на разследващите до всички вещи лица, тяхната специалност и района, в който те извършват дейността си.

Положителна оценка от сдружението дават и на предложението на и.ф. главен прокурор за разширяване на кръга от дела, по които може да се иска проследяване на трафичните данни от мобилни оператори, с цел разкриване на извършителите не само на тежки и умишлени престъпления, а и на „по-леки видове престъпления“. 

„Г-н Сарафов подкрепя тезата за повече строгост на законите и е поддръжник на мярката за отнемане на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори, които са бъдещите убийци на пътя! Оценяваме това, че се е вслушал в думите ни и е заложил подкрепа към тази законодателна мярка в България.

Единственият метод да се справим с непоправимото е, да бъдат налагани на престъпниците не само персонални, но и материални санкции, както това се случва от дълги години в държавите, които имаме за пример в цивилизационно и правно отношение!“, казват още от „Ангели на пътя“. 

Майките задават към кандидата за главен прокурор и няколко въпроса относно това какво смята да предприеме, ако Конституционният съд отмени законовата мярка за отнемане на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори, както и в какви срокове и с какви механизми би постигнал заложените в концепцията си идеи за ускоряване на експертизите и подобряване работата на вещите лица.

Становището на организацията е първото, което е получено във ВСС.

Самото изслушване на Борислав Сарафов, на което той ще бъде питан по поставените въпроси, ще е след два месеца – на 16 януари 2025 г., когато кандидатурата му ще бъде гласувана. За избор на нов главен прокурор са нужни гласовете на 13 от членовете на ВСС. 

 

Stan Quest SAP (1) by Blitz bg on Scribd