Музикалната легенда Дзукеро разкри пред “ШОУ” защо не е станал ветеринар и как е открил Андреа Бочели
Характерът ми не е за еднократна употреба като бонбоните, признава известният италианец
Любопитен факт е, че музикантът, който е съсед на Стинг в Тоскана и го конкурира по производство на вина и зехтин, не е влагал излишни суеверия в заглавието на албума си „Черна котка”.
На българска сцена непокорният изпълнител ще излезе с 14 музиканти на световно ниво, а публиката ще се наслади на най-известните му хитове – „Baila Morena”, „Senza Una Donna” и много други.
Дзукеро всъщност е сценичният псевдоним на Аделмо Форначари. Роден е на 25 септември 1955 г. в малкото италианско градче Ронкочези, близо до Реджо нел’Емилия в областта Емилия Романя.
Първите си опити като певец прави още през 70-те в бандите Le Nuove Luci, Sugar & Daniel, Sugar & Candies. Работил е съвместно с Ерик Клептън, Лучано Павароти, Шерил Кроу, Том Джоунс, Брайън Адамс, Пол Янг, Стинг, Рей Чарлз, Ронан Кийтинг. Дзукеро е и единственият европейски музикант, участвал на световноизвестния фестивал „Удсток” (1994), както и на концерта в памет на Фреди Меркюри „Freddie Mercury Tribute” – две години по-рано. Дзукеро е и част от всички музикални, и благотворителни събития, свързани с Нелсън Мандела от 1994-та насам.
Става самобитно явление в италианската музика
Дзукеро започва кариерата си на солопевец в средата на 80-те, когато рокът все още бе доста слаб европейски експорт за италианската музикална сцена. Тогава всичко преминаваше под знака на „Сан Ремо” и Челентано. А за самите тогавашни италианци истинският модерен рок бил олицетворяван от имена като „Ю Ту”, „Симпъл Майндс” и Брус Спрингстийн. Точно тогава се появил и човекът със сладникавия псевдоним Дзукеро.
Моментално станал самобитно явление в италианската музика. Започнал да отстоява позициите на истинския, мъжкарски рок, пълен с цинични текстове, дрезгави вокали и агресивни рефрени. Хитовете му от средата на 80-те пък останаха популярни само сред сравнително ограничен кръг ценители. Връх в рокаджийския му период е песента „Pippo” от неговия прочут албум „Blue”, който излиза през 1987-а. Тогава рефренът „Pippo, che cazzo fai” не слиза от устата на италианските тийнейджъри, а албумът чупи всички рекорди по продажби на италианския пазар - над 1 300 000 копия.
Дзукеро получава международна известност – но не с рокаджийските си изпълнения в този стил, а с баладата „Senza Una Donna”. Същата песен е записана и в дует с Пол Йънг. Именно нейният триумф бележи и началото на нов период в кариерата на певеца. Той започва да записва все повече балади, и все повече дуети. А дрезгавият му глас се смесва последователно с вокалите на Ранди Крауфорд, Джо Кокър, Ерик Клептън, Лучано Павароти, Алана Майлс и други.
Работил като стругар, месар и пекар
Всъщност Дзукеро се дипломира със специалност електроника, но преди да стане това, което е днес, е работил и като стругар, месар, пекар… Записва се да учи и ветеринарна медицина, но така и не завършва, тъй като в един момент решава, че истинската му страст все пак е музиката. Той обаче има и друга страст, която е видима за всички – шапките. Дзукеро признава, че има поне 350 екземпляра, все любими. Затова приятелите му го „даряват” с прякора Лудия шапкар, по подобие на измисления персонаж от „Алиса в страната на чудесата”. „Непредсказуем и универсален”, така пък го определя музикалната критика. Броени часове преди концерта си Дзукеро се съгласи да даде интервю на "ШОУ" – и в него не спестява нито една своя емоция.
- Умело поддържате имидж на умерен бунтар, в същото време години наред успявате да бъдете и истински комерсиален изпълнител. Каква е цената на подобно съчетание?
- Имам някои вярвания за живота, но музиката е моята истинска страст и именно тя продава много добре, така че предполагам, че това ме кара да бъда „комерсиален”.
- Световната критика често ви определя като „непредсказуем и универсален”, преди време пък казахте: „Характерът ми съвсем не е захарен!”
- Ооо, сега е моментът да разберете защо (смее се). Е, моят характер не е за еднократна употреба като бонбоните.
- Всъщност вие сте европеец, чийто роден език обаче, не е английският, но пробихте на световната сцена...
- Аз съм италианец, но съм щастлив да пея на английски език, когато ситуацията го предполага.
- Какво дете бяхте? Знам, че баща ви е бил фермер...
- Имах едно наистина много щастливо детство. Пълно с добри спомени.
- Може да се каже, че сте имали и кратка футболна кариера – визирам периода, в който сте играли в местен църковен футболен клуб, били сте и вратар на младежкия отбор на Reggiana. Колко голяма любов е футболът за вас?
- Аз все още се радвам, когато гледам мачове – когато имам такава възможност, разбира се.
- Как получавате този сладък прякор „Дзукеро” (в превод „захар”)?
- Когато бях на 6 години, един от моите учители в училище ми даде това име – Дзукеро (захар, бел. ред). Казваше ми, че съм „сладък като захар”. Наричаше ме и „marmellata e zucchero” („мармалад и захар”). После и всички мои приятели и роднини започнаха да ми викат по този начин. А впоследствие ученическият псевдоним прерасна в артистичен прякор.
- Откривател сте на големия Андреа Бочели. Как се случи историята? И какъв човек е той извън сцената?
- Първоначално написах песента „Miserere”, която исках да запишем с Лучано Павароти. Боно написа английски текст. Ние трябваше да запишем демо. Поогледахме се в Италия за подходящ тенор и така намерихме Андреа. Той е истински джентълмен, както на сцената, така и в живота. И е един много скъп за мен приятел, дори и от разстояние.
- Каква е магията на блуса за вас? Този стил ви пленява още когато сте били съвсем малък...
- Вдъхновявал съм се от много музикални стилове, но блусът определено е най-голямата ми любов. Обичам го! В него има нещо магическо. Той ме впечатли още когато бях 10-годишен и един приятел ми пускаше плочи с блус – оттогава няма друг стил музика, която така да ме кара да вибрирам и чувствам нещата. Това е магия.
- Някога славата натежавала ли ви е?
- Не мисля. Нищо не е в състояние да ми натежи.
- А какъв сте извън светлините на прожекторите, сцената?
- Всъщност аз живея много прост живот извън сцената.
- Малцина знаят, че сте учили в университет по ветеринарна медицина. Защо не завършихте това образование? И имали ли сте нагласа някога да станете ветеринарен доктор?
- Обичам животните и винаги правя всичко по силите си за тях. Когато музиката влезе в живота ми, го промени, и всичко стана от само себе си в тази посока. Но не съм преставал да се грижа за животните.
- Едно птиче ми каза, че сте луд фен на шапките. Колко шапки наброява колекцията ви към днешна дата?
- Винаги съм обичал шапки, тъй като те ми напомнят за дядо ми. Той винаги ползваше шапки. И дори нямам представа колко точно шапки имам, не съм сигурен, но са наистина много, много, много!
- Имате две дъщери – Алис и Ирен от брака си с Анджела Фили, и един син – Аделмо – от Франческа Мозер. Разкажете ми малко за тях, с какво се занимават и остава ли ви достатъчно време да им обръщате внимание?
- Всъщност не обичам да говоря много за личния си живот.
- Колко важна е любовта за вас? И има ли я в живота ви сега?
- О, любовта е много важна. Мотото ми е „Животът е жива любов, смейте се”. Именно това му е и хубавото на живота.
Боли го за бъдещето на планетата
„Когато бях момче не мислех за бъдещето на планетата, мислех как да оцелея, понеже израснах в много бедно семейство в провинцията. Сега обаче се притеснявам за бъдещето и за бъдещето на моите деца. Не знам каква планета ще им оставим. И ако нещата вървят така, смятам, че ще стане опасно за бъдещето. Въздухът и водата са жизненоважни. Трябва да сме наясно, че планетата и климатът се развиват в погрешната посока, посланието ми е: „Бъдете внимателни!”, това споделя в интервю преди време звездата.
Едно интервю на Анелия Попова
Последвайте ни
0 Коментара: