Малко над 3 милиарда лева за инфраструктура в страната за периода 2020 – 2030 г. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и отново си пожела практиката с кърпежите на дупките по пътищата да спре. Министърът взе участие в международна конференция "Пътна безопасност. Нови технологии и добри световни и европейски практики", която е част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС, предава Канал 3.

"Пътната безопасност не е казус на отделен сектор от обществото, а на цялото общество и на широк набор от институции. А подобни форуми са много важни за генерирането на добри идеи. Искаме да осигурим по-голям ресурс за бъдещото изграждане на инфраструктурата – и като по-добро изграждане на пътищата в опасни участъци, и като мерки, свързани с подобряване на еластичните огради, поставяне на знаци. През май месец започва дебатът по поставяне на новата Европейска стратегическа рамка за пътна безопасност, като нашите нужди за периода 2020 – 2030 г. са изчислени на малко над 3 млрд. лв. по съществуващи пътища и по новоизградени такива", обяви Николай Нанков.

Той обяви, че целта на ниво Европейски съюз е броят на жертвите да намалее с 50 процента и уточни, че е България е лидер в черната статистика по жертви по пътищата.

"Факт е, че държавата в цялата си комплексност като институции и политики към пътната безопасност полага неимоверни усилия. Факт е и че по тази тема трябва да бъде ангажирано цялото ни общество – възпитание на нашите водачи, пешеходци и т.н. Но трябва да решим и проблема с недофинансирането в сектора "Пътна безопасност" като неразделен сегмент от сектора за движение по пътищата. Разбира се, тол-системата ще даде огромен ресурс, голяма част от който ще бъде насочен към безопасността по пътищата. Подходът, който сме предприемали през последните 30 г., с кърпежа на дупки, например, е практика, на която трябва да сложим край с оглед запазване както на нашите автомобили, така и със запазване на здравето на нашите граждани", обясни регионалният министър.