Неочаквани резултати от гласуването на 4 април сочи проучване 10 дни преди изборите
Засега ГЕРБ води пред БСП като разликата е около 150 хил. гласа в полза на управляващите
Основни изводи
- Десет дни преди изборите, на практика, всички въпросителни остават.
- Не може да се определи колко избиратели ще се явят пред изборните урни. Към момента около 3.4 млн. избиратели декларират, че твърдо ще гласуват. Прави впечатление обаче, че тази декларативна изборна готовност намалява с приближаването на изборите. Това е точно обратното на всичко наблюдавано на предходни избори. (И може да предвещава значително снижаване на реалната изборна активност).
- Същевременно 11 % от избирателите, които са заявили, че твърдо ще гласуват все още се колебаят за кого да гласуват . Това означава, че 350 хил. избиратели се колебаят в избора си, а вероятно и дали въобще да гласуват. Отдръпването на тези избиратели от изборите или масираното им насочване към една или друга политическа формация може драстично да промени картината на политическите нагласи в страната.
- Съответно, не може да се отговори на въпроса колко ще са партиите в парламента. Данните към момента показват, че те могат да бъдат както само четири, така и осем. Засега сигурни могат да бъдат само четири политически формации – ГЕРБ, БСП, ДПС и Има такъв народ. Още четири формации имат шансове, но всички те се намират твърде близо до 4 %-ната бариера за влизане в парламента – „Изправи се! Мутри Вън!“; Демократична България; ВМРО и Воля/НФСБ.
- Не може да се отговори категорично и коя политическа формация ще бъде първа, коя втора и коя трета. Засега ГЕРБ води пред БСП като разликата е около 150 хил. гласа в полза на управляващите. Разликата между БСП и Има такъв народ е около 300 хил. гласа, а тази между ДПС и Слави Трифонов е около 70 хил. Колебаещите се дали и за кого да гласуват са над 350(!) хиляди.
- Това, което данните позволяват да се каже е, че в обществото е налице подчертано желание за промяна на управлението, но няма преобладаващо мнение кой може да бъде субекта на тази промяна.
- При конфигурацията очертана към момента е проблем както запазването на статуквото, така и формирането на мнозинство около опозиционните формации.
Последвайте ни
10 Коментара: