Невиждано: Пускат изкуствен дъжд у нас
Подобни системи за борба с климатичните промени от години се прилагат успешно в държави като Китай, Япония и Обединените арабски емирства
За първи път у нас изкуствен дъжд ще спасява земеделски площи, застрашени от сушата. На летището край русенското село Щръклево беше тествана нова експериментална технология за предизвикване на валежи.
Подобни системи за борба с климатичните промени от години се прилагат успешно в държави като Китай, Япония и Обединените арабски емирства.
"Машината за дъжд" всъщност е самолет, натоварен със специални резервоари, произведени в България. Във въздуха те разпръскват миниатюрни частици сребърен йодид, който се свързва с водните пари и ги превръща в дъжд. Процесът отнема няколко минути.
"Могат да се "засеят" десетки хиляди квадратни километра дори с един полет. На самолетите също има монтирани радари, които ни помагат в непосредствена близост пред самолетите да оценим кои облаци да "засеем", заяви Денислав Бончев, метеоролог, пред БНТ.
Модерната система би могла да се приложи и в борбата с градушките, но тогава химичният реагент трябва да е в по-големи количества.
"Това са аерозолни микрочастици, които служат за изкуствени кондензационни ядра съответно при градушките – намаляват размера на градушката", допълни Виктория Пенчева, метеоролог.
Опити за предизвикване на изкуствен дъжд се правят и в съседна Румъния.
"Румънците са много доволни и планират в скоро време да го превърнат в една дългосрочна програма, като имат много положителни резултати", каза още Денислав Бончев, метеоролог.
Експериментите с новата технология у нас ще продължат и през лятото, докато стане ясно дали ще бъде въведена в земеделския сектор.
В същото време сушата тревожи стопаните в Добруджа, където от началото на годината са паднали само 22 литра дъжд. Заради топлото време пшеницата е останала активна през зимата и предстои оглед на посевите.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
Навремето по празниците в СССР с това пръскаха да няма дъжд в Москва.Хе хе нова технология?
СССР ът беше малоумна държава и никога нещо полезно не е измисляла и произвеждала.
От злоба ви е закърнял мозъка!
Малоумниците ще "контролират" природата ! Докато не ни превърнат пак в маймуни, няма да се спрат.
Пръскате от години а сега признавате,че ни тровите. Такава е тактиката на Брюксел да отклоняват вниманието на хората от това ,което се прави.Тази програма е на вашият сатана Бил Геитц бащата на ваксинките против ковид!За това ли София два дни беше в мъгла.Ще си купим далекобойни лазери.
Не е ново и не е правилно получава се ефекта на пеперудата,да пада дъжд но не може да се предвидят следващи неблагоприятни събития, като сняг в пустинята
По времето на войната във Виетнам, американците правеха същото. Предизвкваха големи валежи в определени райони за да се напълнят подземните скривалища на виетнамските партизани. Технологията е много стара. Още от седедесете години на миналия век, български учени предсказаха, че Добруджа ще стане пустиня, поради глобалното затопяне.
Страничните ефекти на йодид могат да включват стомашно или стомашночревно разстройство, алергични реакции, обриви и възпаление на слюнчените жлези.
От поливно земеделие, като се продадоха тръбите, сега е дъждовно земеделие
Система за промяна климата в даден регион е измислена от руснаците 1970 ,по късно американците я усъвършенствуват!!
Целта е явно да ни тровят небето,прикрито зад благородна програма.