Възмутени майки се събраха тази сутрин пред МБАЛ „Д-р Иван Селимински“-Сливен след скандалните клипове с вързани деца в детското отделение. 

"Клипът е сниман в понеделник. Вързани са по 24 часа в денонощието, без значение длаи са на системи или не. Казват, че това е обща практика, така се процедира. Друго искам да кажа, на което никой не обръща внимание. Спекулира се, че се оплаква циганска майка с девет деца. Невъзможно ли е българска майка да има 4-5 деца", пита една от майките, която разпространи скандалното видео. 

"Имаше едно детенце на една година и майката искаше да остане с него, но й отказаха.  Аз също неотдавна бях в отделение и видях, че бебетата са вързани по 24 часа. Отвръзваха ги единствено, за да им сменят памперса и да ги преоблечат.  Не видях да бъдат обгрижвани, в определени часове идваше лекар и медицинска сестра", категорична е друга майка. 

"Искам да попитам медицинските лица и всички, които ги защитават, те така ли си гледат децата вкъщи?! Връзват ли ги, остават ли ги да се мъчат", задават въпроса си майките пред болницата, но никой от ръководството не се съгласява да говори пред тях и медиите.

На сайта на болницата от тяхна страна се появи официално прессъобщение, което гласи това: 

"Ръководството на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“-Сливен изразява своето дълбоко огорчение от тиражирани в публичното пространство твърдения и внушения по отношение на Детското отделение, които уронват престижа на болницата, където работят професионалисти, отдадени на своите пациенти.

Със заповед на директора е назначена вътрешна проверка, РЗИ и други институции също са сезирани по случая.

 

В лечебните заведения е практика да се прилага имобилизиране /връзване/ на пациенти в детска възраст, когато са на инфузионно лечение в болница. Причината е, че децата не могат да пазят системите си сами и по този начин се предотвратяват физически травми, свързани с непрекъсната смяна на абокати. Прави се единствено и само в полза на децата, защото по този начин не могат да се наранят и не се налага непрекъснато да се търси венозен източник. Имобилизацията е типична за реанимационните отделения и за деца, които постъпват без придружител. Същите са на мониторен контрол, инфузионна терапия и кислородолечение

Когато има приети деца без присъствие на родител, не е по вина на отделението. В наш интерес е да приемаме децата, заедно с техните майки, защото те полагат грижи и помагат на персонала. Има случаи, в които майките не могат да останат, тъй като се грижат за други деца. В момента в болницата се лекува дете, което има още девет братя и сестри. Има и случаи, в които децата се оставят в отделението и понякога с месеци никой не ги търси и прибира. Тогава болницата търси помощта на социалните служби и на медицински сестри от отделението, които работят с УНИЦЕФ.

В момента Детското отделение е с голяма натовареност и намален персонал заради болни от КОВИД – медицински сестри и лекари. Въпреки това за децата непрекъснато се полагат адекватни грижи и се прилага необходимото лечение.

В интензивния сектор се лекуват изключително тежко болни деца, които са с дихателна недостатъчност, хронични дегенеративни заболявания, деца с остро възникнали състояния като медикаментозни отравяния или гърчове. В момента секторът е почти с изчерпан капацитет и е един от най-натоварените. За изминалата година през отделението са преминали 1 309 пациенти.

 

В Детското отделение при МБАЛ „Д-р Иван Селимински“-Сливен се лекуват деца не само от Сливен, но и от Ямбол, Бургас, Сунгурларе, деца с остри чревни инфекции, които са обект на инфекциозните отделения. Тук е открит единственият детски КОВИД-сектор, където се настаняват деца с по-тежки инфекции от Сливен и Ямбол. С подобни оплаквания идват и деца от Бургаска област.