Пак претенции: Местят украински бежанци в Приморско, но на тях повече им харесвало в Паничище
Изтича срокът за престоя им в базата на БДЖ в планината, те обаче настояват да останат тук
Група от 70 бежанци от Украйна, сред тях 39 деца, настанени в края на май в база на БДЖ в курорта Паничище, са предупредени, че ще бъдат преместени отново на Черноморието - в Приморско и Варна, пак в бази на компанията.
Връщането на бежанците обратно на морето ще стане до 30 септември, потвърдиха от пресцентъра на БДЖ, цитирани от БНР.
Бежанците са изпратили подписка до ръководството на БДЖ и до областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски с молба да бъдат оставени на Паначище поне до края на октомври, какъвто е удълженият от Министерството на туризма срок по националната хуманитарна програма за бежанците.
Центърът за възстановяване на кадри в Паничище е единствената планинска база на БДЖ, която се използва за осигуряване на задължителен отдих на експлоатационния персонал в дружеството. Съгласно подписания колективен трудов договор железопътният превозвач има към своите служители от експлоатационния персонал ангажимент за осигуряване на профилакториум.
Към момента в базата са настанени 70 украински граждани, като поетият ангажимент за настаняване беше до месец септември. За да бъде възможно изпълнението на задължението по КТД към служителите на БДЖ, е необходимо настанените украински граждани в Паничище да бъдат пренастанени в почивно-възстановителните центрове в Приморско и Варна.
В тази връзка от БДЖ създадоха организация за осигуряване на транспорт от Паничище до Варна и Приморско. Допълнително е съобразено нуждаещите се от постоянни медицински грижи да бъдат настанени във Варна, където има осигурено медицинско обслужване на място за пребиваващите там украински граждани.
Семействата от майки с деца ще бъдат настанени в Приморско, където пребивават други такива семейства. Така от БДЖ обосновават категоричното си решение да преместят групата от базата в Паничище. Доброволците, оказващи постоянна помощ и съдействие на бежанците в БДЖ базата не приемат тези аргументи.
Председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костаинов, който е влязъл в ролята на доброволец, пита защо след толкова хвърлени усилия и осигурени електроуреди, интернет и други удобства сега ще местят бежанците.
"Ние питаме БДЖ, БДЖ не ни отговаря."
От 39-те украинчета няма записани да учат в Сапарева баня след 15 септември, потвърди началникът на РУО в Кюстендил Мая Стойчева.
"Или са онлайн (по украинските програми – бел. ред.), или учат на друго място."
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски също няма как да помогне на украинците, той самият е в неведение.
В общината в Сапарева баня също имат проблем с украински бежанци - от месеци чрез Социалния патронаж общината изхранва група от 9 майки с деца, приети с устната препоръка на тогавашния областен управител на Кюстендил Катя Димитрова. Една част от тях заминали, в петък обаче се върнали, разказва кметът на курортния град Калин Гелев.
"Ще ги храним, така ли да ги оставим! (…)Май в държавата какво се случва с бежанците никой не знае", заключава кметът. По думите му е "скъсана връзката".
Доброволците и самите бежанци имат по-малко от 10 дни да уверят шефовете на БДЖ, че могат да останат още на Паничище. А работещи в системата на БДЖ се шегуват, че при тях всичко е до второ нареждане и всяка заповед е предпоследна.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
18 Коментара: