Пещерен хамам в Кападокия - 2
От рубриката “Време за пътуване” на вестник “Над 55” ще научавате как да пътувате най-евтино, най-безопасно и на най-интересните места по света и у нас.
Романтиката гъделичка любопитството с пещерните хотели
Повечето от тях навремето са били къщи, днес предлагат всички удобства с типичен скален уют. Винената колекция на хотела отлежава под земята, а от прозорчето, изсечено в канарите, можеш да видиш лозовите масиви, където събира слънце гроздето.
Скалите са образувани от лава при изригването на вулкани преди милиони години, ерозията ги е дооформила. Образувалите се кухини са се оказали идеални за жилища. А понеже скалите не са много твърди, хората лесно са успявали да ги разширят и издълбаят нови. Един от хотелите, разположен в скалите на Кападокия, е съставен от 30 пещерни стаи, датиращи от 5-и и 6-и век, и една гръцка вила от 19-и. На друг дори рецепцията му е вкопана в скалите.
В СПА центровете предлагат ритуали и терапии от цял свят, но как да пропуснете класическия турски хамам?
При това в пещера. Хамамът не е просто чистота на тялото, а празник на чувствата. Приятна топлина, влага, пяна, аромати, масаж... Колкото и да го наричат турска баня, всъщност хамамът води началото си от римските терми, но се е оформил при арабските халифати.
Думата на иврит означава “разпространяваща се топлина”. Турската баня е ритуал, церемония на чистотата на духа и тялото. Тя е разделена на три помещения. Първото се нарича “джамекян” и е нещо като съблекалня. Тук се слага т.нар. “пищимал” - превръзка около слабините, взима се натурален сапун от чист зехтин и чашка мед, с които под душа се отмива прахът на всекидневието. Следва преминаването в “харарет” - парната баня, където се прави предварителният масаж със сапун.
Интензивната топлина отваря порите и дълбоко прониква в мускулатурата. С помощта на ръкавица от козя вълна телякът смъква мъртвите клетки (а понякога и доста живо).
Така съединителните тъкани се насищат с кръв. Процедурата преминава с чести обливания с топла вода. Така порите се отварят още повече и се подобрява дишането на кожата. След свирепия пилинг тя става гладка и еластична. Следващият масаж е отново със сапунена пяна, редуван с водни процедури, които са преход към последното помещение “согуклюк” - място за почивка, кротко полягане, охлаждане след изпотяването и чаша чай за възстановяване на водния баланс.
Обстановката в хамамите е разкошна още от времето, когато пророкът Мохамед е прогласил “Чистотата е половин вяра”. Той също е бил убеден, че топлината на хамама увеличава плодовитостта, а оттам и количеството последователи на исляма.
В Ориента турската баня винаги се е смятала за източник на истинска наслада. Може би причината е в поносимо високата температура, която се колебае между 35 и 55 градуса, за разлика от сауната.
В Турция никога няма да срещнете смесен хамам. Дори и в петзвездните хотели се редуват мъжкото и женското посещаване или просто имат два. Градските турски бани пък определят четно-нечетно число за двата пола.
За турските жени ходенето на хамам е специален ритуал, част от обществения живот, място, където да поклюкарстват на спокойствие, да обсъдят новините, да се срещнат с приятелки. Всеки съпруг е длъжен да пусне жена си на баня.
А за нея това е вид празник - облича най-хубавите си дрехи, приготвя сладкиши. В хамама дамите пият кафе, разкрасяват се и понякога изкарват цял ден сред ароматни облаци пара и сплетни. Вековният опит доказва, че след отваряне на порите и детоксикация организмът е най-податлив на всякакви подмладяващи и дерматологични процедури.
Магдалена ГИГОВА
/вестник "Над 55"/
Последвайте ни
1 Коментара: