Плевнелиев доволен: Успяхме да останем стабилни, въпреки...
На много фронтове и по много линии имаше сблъсък тази година, смята той
„По всички показатели това е една успешна година за България, от гледна точка на икономиката да не говорим. За мен е изключително важно, че минахме през изборите запазвайки стабилност, добър тон, растеж на икономиката, доверието на пазарите“, допълни още Плевнелиев.
„За мен думата на 2019 година е екология, защото искрено се радвам, когато виждам как младите хора се борят за една по-чиста планета, когато им пука, когато имат идеи и ги отстояват. Искрено се радвам, когато гражданското общество в България активно се бори за по-чиста София, за по-чист въздух.
Искрено се гордея, че ЕС най-после и то точно през тази година от една страна показаха характер на глобалната сцена, защото продължи да подкрепя парижкото споразумение за климата, за което имах честта и аз да сложа подписа.
И още повече се гордея, че в края на годината ЕС показа една амбиция и лидерство на световната сцена като прие зелената сделка. Това ще промени България и Европа и изцяло. Затова посочвам екология като важна дума на годината“, подчерта още той.
„На много фронтове и по много линии имаше сблъсък тази година. Можем да минем през двата избора, които съпътстваха 2019 година.
За мен обаче по-големият е глобалният сблъсък и то не бих посочил САЩ и Китай или ЕС или Русия, а по-скоро сблъсъкът между старото и новото, между научените и не научените уроци от историята, между популистите и демократите. Този сблъсък продължава със страшна сила да се случва и в България“, каза още Плевнелиев.
„По отношение на пенсиите в Румъния доста забавиха промените в пенсионната система. Нещо повече румънците, за разлика от нас, не са вързани за еврото, а там леата е свободна.
Това означава, че спрямо това, което се случи през последните няколко месеца все по-малко и тяхната покупателна способност падаше. Едно правителство, което беше тръгнало да си ходи взе популисткото решение. От всеки десет големи фабрики, осем отиват в Румъния.
Това е статистиката, с която аз разполагам. На въпрос защо не идват в България той отговори, защото е по-голям пазар, по-добре работещи институции, много по-голяма вътрешна покупателна способност.
Преди всичко за мен много ясна геополитическа ориентация на Румъния“, обясни Плевнелиев.
Последвайте ни
37 Коментара: