Добре би било фокусът на общественото внимание и на разследващите да се съсредоточи и върху община Несебър. Най-малкото, за да стане ясно има ли влияние организираната престъпност върху местната власт?

Защото обявеният за общодържавно издирване общински съветник Пейко Янков би могъл да бъде топлата връзка на организираната престъпна група, за каквато я обяви специализираната прокуратура, с община Несебър.

А общината, от своя страна, е проявила изключителна щедрост към компанията, в която участва Митьо Очите. Както стана ясно, там тя печели обществена поръчка на стойност 104 004 лева, за да охранява пропусквателните пунктове в Стария Несебър през 2016 и 2017 г. 

Кой е Пейко Янков и каква е връзката му с Димитър Желязков? 

В Несебър Пейко е известен с това, че е син на бившия председател на общинския съвет на града и едър хотелиер Димитър Янков, показно разстрелян през 2007 година – преди местните избори, на които се очакваше да се яви като кандидат-кмет на Несебър.

По онова време Димитър Янков е силният човек в общината с най-голям дял от легловата база на Слънчев бряг. Според запознати, години наред нищо в мега-курортите на общината не е могло да се случи без неговата благословия. Пак според медийни публикации от онова време, негова дясна ръка е Димитър Желязков Очите. Затова и във повечето вестникарски заглавия от 2007-а за убийството на Димитър Янков, името на Очите неизбежно присъства. 

Пейко Янков и сестра му наследяват не само огромната бизнес-империя на баща си след насилствената му смърт, но и приятелите му – в това число и Очите.

Публична тайна в Несебър са топлите отношения между младия Янков и Димитър Желязков. Затова и никой не се изненада, когато през 2015 година синът на убития общински шеф се кандидатира за общински съветник с многозначителното име „СИЛА“. И най-неинформираните избиратели в община Несебър се досещат какво внушава името на партията: зад нея стои човекът с най-зрелищния прякор в българския крими-контингент.

Очаквано резултатът е добър: новата политическа сила, начело с Пейко Янков, вкарва четирима общински съветници. На първата общинска сесия чудесата в Несебър продължават – съветникът от „СИЛА“ – Кулев, е избран за председател на общинския съвет, при положение, че има други, по-големи партии, които могат да заемат този пост. Най-честите коментари в Несебър са: Янкови продължават да управляват общината по наследство! 

Общинските съветници от „СИЛА“ се обединяват с „Партия Български социалдемократи“, оглавявана от бизнесмена Костадин Нищелков по прякор „Пицата“. При гласуванията в общината двете формации свенливо са подкрепяни от партите „ГЕРБ“ и „МОРЕ“. Случаят с последната партия е характерен - тя има осем общински съветника и лесно може да сформира собствено мнозинство в общинския съвет, ала явно, респектирана от силата на „СИЛА“, стои на заден план…

Така сформираното мнозинство подкрепя кмета на общината Николай Димитров, решенията се приемат без проблем, няма проблеми и за обществената поръчка на фирмата, в която участва Митьо Очите.

Можем само да гадаем дали в община Несебър има и други облагодетелствувани фирми на подставени лица, свързани с престъпния бос. 

Това са фактите.

Те повдигат съвсем логичен въпрос: Какво е влиянието на Димитър Желязков и неговата престъпна група в управлението на община Несебър?

Любопитно е да се види - след като държавата е погнала Митьо Очите и неговата престъпна група, дали прокуратурата ще се наеме да анализира и провери доколко са свързани с него приетите решения на общинския съвет и действията на кметската администрация?


Междувременно в Несебър усилено се коментира, че преди седмица е било извършено покушение за сплашване - коктейл "Молотов" е бил разбит по входната врата на дома, където живее кмета на общината Николай Димитров. На място са били пристигнали дежурните полицаи. Обгорена е била входната врата и части от стената на сградата, като веднага е започнало заличаване на следите от взрива с боя. Свидетели на покушението за сплашване са станали съседи и туристи от близките сгради. Районното управление на МВР огласи оскъдната информация, че в „непосредствена близост до дома на кмета е открито разтопено пластмасово шише, а случаят се проверява“. Димитров отрича да е бил заплашван. Според неофициални източници, случаят не е получил широка разгласа по негово настояване. 

Какво става? 

Ако действително това е покушение срещу дома на кмета - то свързано ли е с ареста на престъпната група на Митьо Очите, защото съвпада по време?

Има ли разместване на пластовете в подземния свят, чиито ефекти вече се проявяват и на политическо ниво?

Участва ли Димитър Желязков в управлението на Несебър?

По време на трите си мандата кметът Николай Димитров бе публично замесен в поредица от скандални случаи - делото „Октопод“, „Дюнигейт“ и т.н. Прокуратурата го разследва, но не стигна доникъде.

Докъде ли ще стигне сега?