Ако се тръгне по пътищата в България и с просто око ще се види, че те са в състоянието,  което е пътят край Своге. Има нещо сбъркано, не в органите на съдебната власт, има нещо сбъркано в модела, по който се управлява държавата. Справедливостта е постфактум, никой няма да върне тези хора, които загинаха при този инцидент. В обществото се създава едно недоверие към правозащитните органи.

Това каза професорът по конституционно право Пламен Киров в ефира на предаването "Всичко коз" по Канал 3 в коментар на новината за обвиненията, които днес бяха повдигнати от прокуратурата за трагедията в Своге 

"Звената като структури не работят, работят хората в тях. Ако някой си прави илюзии, че ако сменим Конституцията и редица закони, нещата ще се променят, много се заблуждава. Законът не работи автоматично. Струва ми се странен този вопъл на съдиите. Това е един вопъл на безпомощни хора. Всеки орган говори чрез своите актове", коментира той писмото на съдиите от Специализирания съд и Апелативния специализиран съд, в което те призоваха гражданите да не търсят доброта от съда, а да искат справедливост.

Преподавателят по Конституционно право и бивш конституционен съдия коментира и отказа на председателя на ВКС да бъде разследван и дори да бъдат задавани въпроси за имота, придобит от фирмата на съпругата му, както и вчерашната му реч на конференция на НПО-ата със съмнителна репутация.  

"Това е крайна позиция на Лозан Панов, тя е от няколко години. Води се една пуническа война на едни висши магистрати срещу други висши магистрати. Тримата големи магистрати се назначават по един и същ начин, по предложение на пленума на ВСС и от Президента.

Основанията за предсрочно прекратяване на мандата са: при оставка, при смърт, след присъда и действия, които уронват престижа на съдебната власт. Засега упреците са насочени към главния прокурор, защото, за да се проведе разследване, трябва акт на главния прокурор. Главният прокурор обаче не е недосегаем", коментира още Пламен Киров.

"Г-н Панов ще бъде удовлетворен, само ако той посочи новия главен прокурор. Не виждам как един магистрат в друга държава ще излезе и ще държи политическа реч. Той спокойно може да напусне и да се кандидатира от партията на Христо Иванов и да се яви на избори, да влезе в парламента и да прави закони. След като той иска да изпълнява политическа дейност, това е пътят"заяви още Пламен Киров.

Време е ВСС да се замисли дали следва едно такова лице можа да изпълнява функциите си. В тази ситуация уронва престижа на институцията, каза още той.

Не са нужни промени в Конституцията. Необходимо е институциите да изпълнят онова, което конституцията ми повелява, заключи бившият съдия.