Ще ви покажем един от емблематичнити кътове във Варна с разлика от 60 години. И сега, въпреки че не съществува от 1986 година, то е познато на варненци като Понеделничният пазар.

"Какви спомени", въздъхват по-старите жители на града, минавайки по него. Припомнят си вкуса на пържената цаца, предлагана в хартиени кесии, и светлото пиво в бутилки без етикет. Децата се събираха пред дюкяните с джунжурии: глинени съдове, глина, патлангачи, дребни железарии, глинени окарини и какво ли не още. Хората си припомнят кръглия "Плод и зеленчук". И разбира се вкусните понички и кебапчетата, закусвалнята "Пирин"... До поничките редовно заставаше един дядо и продаваше печеливши билетчета, пише varna24.bg. 

Сегашният площад лежи върху стар раннохристиянски некропол. Разкрити са гробове и гробници от ІV и V в. сл. Хр. Те са консервирани и нищо не показва за тяхното съществуване.


Иначе Понеделничният пазар е открит през кметския мандат на Иван Церов. Дотогава пазарът се провежда на пл. "Независимост". Построени са павилиони. От понеделничен става ежедневен и любимо място за пазаруване на варненци и гостите на града. Закрит е през 1986 г. Тогава прокарана улица и разделен двора на училище "Димчо Дебелянов", по която да минават тролейбусите. От едната до другата част на двора на школото се преминаваше по подлез - единственият в България училищен подлез. Сега на мястото на втората част на училищния двор е спортната градинка до Юнашкия салон.

Иначе Понеделничният пазар има изключително богата история. Той съществува дълго под това прозвище. Първият понеделничен пазар се намирал на площад “Мусала", днешният "Независимост“. Бил открит още през 1879 г. Бил обаче твърде оживен и му намерили ново място. Така се озовал до старата болница. През 1909-1912 г., когато кмет е Иван Церов, били построени 14 пазарни дюкяна, взети били мерки за спазване на реда и хигиената. Кметът издал заповед, с която нареждал продажбата на стоките да се извършва само на български език.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук