Развигор Попов: Чувствам се много по-млад, отколкото съм в действителност
Хоби номер едно ми е да свиря на пиано и да има кой да слуша...
По-късно преминава в “Стакато”, а след това и в група “Старт”, с която има 8 албума.
През 1979 г. започва да композира детски песни, като най-известната от тях е “Вълкът и седемте козлета”, изпята заедно със съпругата му, певицата Мими Иванова. Двамата заедно през 1990 г. основават първата си музикална детска школа в Двореца на децата в София. Развигор Попов има син и дъщеря и две внучета.
Пенсионер съм, но живея както преди, каза той преди година за „Над 55”
Имам два брака, две деца, едно внуче и куче, жена ми е звезда и е още на сцената, превърнах хобито си в професия и затова съм щастлив човек, твърди композиторът на 360 незабравими шлагери.
Мими и Развигор са създатели на известните шлагери като “Вече свърши хубавото време”, “15 лалета”, “Ах, този дъжд”, “В утринта”, “Зелената стара чешма”, “Денят е близо”, “Българийо, децата ни върни” и др. Те са считани за най-непоклатимата семейна двойка в поп музиката.
Дори отбелязват годишнината от брака си с мегаконцерт
Е, сега я караме по-спокойно. Знаете, че 90 на сто от песните съм направил конкретно за Мими. Хоби номер едно ми е да свиря на пиано и да има кой да слуша...
За мен свиренето е като терапия, активна терапия. И още - хоби номер две е да съчинявам песни. Пиша текстове, музика, аранжирам, свиря и понякога дори пея втори глас. Направил съм 360 песни.
Най-дълго съм бил художествен ръководител на естраден оркестър или вокално-инструментален състав, което съкратено е... ВИС, но със “силови” състави, като ВИС-1 и ВИС-2, не съм имал общо. Където има пиано бар или някакво свирене - отивам.
Независимо плащат или не плащат. За нас с Мими това е истината - живата музика е на сцената. За съжаление, през 1989 г., след промените, “Концертна дирекция” абдикира и ние увиснахме, както се казва, без нищо. В последните години много активно се включихме в интернационални журита на фестивали и конкурси, приятно е, защото се контактува с много млади дарования от Молдова, Македония, Румъния, Грузия, Израел... Фактически сега журирането ни се явява основна дейност, след детската школа, разбира се.
Сега вече можем да пеем песента за Вълка и седемте козлета. Но нейната история е следната: Предстоеше повишаване на цените на храни от първа необходимост като временна мярка за стабилизиране на социалистическата икономика, още преди да избухне демокрацията. Куп доносници слухтяха за вражески коментари. В София тогава имаше денонощен магазин за храна и алкохол само на ул. ”Алабин” срещу Съдебната палата.
Загледан в новите цени, пийнал гражданин с все сила се провикнал “Ау-у, от глад умирам!”
Арестували човека, който обяснил на дежурния старшина, че не нарушава реда, а само изрича думи от песен на Развигор и Мими. Историята стигнала до ЦК на БКП, откъдето наредили на генералния директор на БНР да забрани излъчването на песента. Смешно и тъжно.
Надеждата умира последна, какво означава пенсиониран музикант. Чувствам се много по-млад, отколкото съм в действителност, пенсионирах се по възраст и получавам някаква пенсия, която е много ниска. Но това няма особено значение, аз живея така, както винаги съм го правил.
При мен възрастта няма значение за две неща. А те са - музиката и любовта. Пиша музиката, аранжиментите и съм продуцент... На стари години се занимавам с всичко съвсем сам, а преди имахме екипи.
Подготви Паулина БОЯНОВА
Последвайте ни
0 Коментара: