Депутатите гласуваха единодушно със 125 гласа „за“ това работещите жени да имат право на 1 година платен отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, предаде репортер на Агенция „Фокус“. Промяната е заложена в Кодекса на труда и бе окончателно гласувана от народните представители на днешното пленарно заседание.
С така приетия текст работничка или служителка, която осинови дете до 5-годишна възраст, ще има право на отпуск за период от 365 дни от деня на предаването на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст.

Когато детето е осиновено от съпрузи, отпускът със съгласието на осиновителката може да се ползва вместо нея от осиновителя след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст, когато работи по трудово правоотношение.

Когато осиновителят е починал, отпускът може да се ползва от един от родителите на осиновителката или на осиновителя, когато работи по трудово правоотношение. Със съгласието на работничката или служителката, която сама е осиновила дете, след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване един от нейните родители може да ползва вместо нея отпуска, когато работи по трудово правоотношение.

При прекъсване на отпуск, на осиновителката или на осиновителя, когато работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от държавното обществено осигуряване. След използване на отпуските, когато детето не е навършило 2-годишна възраст и не е настанено в детско заведение, осиновителката, осиновителят или лицето, което е поело отглеждането на детето, има право на допълнителен отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2-годишната му възраст.

Когато осиновителката и осиновителят се намират в брак, осиновителят ще има право на 15-дневен отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст.

Отпускът няма да може да се ползва при смърт на детето, при прекратяване на осиновяването, както и когато детето посещава детско заведение, включително детска ясла или учебно заведение.

От БСП предложиха работничка или служителка, която осинови дете над 5-годишна възраст, да има право на отпуск в периода до изтичане на една година от осиновяването, в размер на 90 дни. Надя Клисурска от БСП аргументира предложението, като посочи, че става дума за неравнопоставеност и за невъзможността на родителите, които осиновяват деца над 5 години, да имат правото все пак на някакъв отпуск. „Нашето предложение създава една по-добра равнопоставеност“, добави тя. По думите ѝ това ще бъде целеви адаптационен отпуск. Светлана Найденова от ГЕРБ заяви, че адаптацията започва още при първата среща на осиновените деца с кандидатите за родители.

„Трябва да правите разлика между отпуск за адаптация и отпуск за отглеждане на дете. Това са две различни неща. Преди да излезете и да говорите някои неща, трябва да се подготвите добре“, подчерта тя. Председателят на Комисията по социални въпроси и депутат от ДПС Хасан Адемов посочи, че се предлага да има допълнителен отпуск от 90 дни за семейства на осиновители за т.нар. адаптация. „Него го няма обаче при биологичните родители. И те имат проблеми, когато децата им стават първи клас или когато сменят едно училище с други“, коментира Адемов. В крайна сметка депутатите отхвърлиха предложението на БСП със 121 „за“, 7 „против“ и 75 „въздържали се“.