На уникална попаднаха  археолози край видинското село Балей. При проучване на некропола те намериха два бронзови накита за коса, които са на около 3600 години. На такава находка учените попадат за първи път, съобщи пред журналисти доцент д-р Стефан Александров от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на разкопките край Балей. Древното селище е обитавано  400 години през Бронзовата епоха -14 век преди Христа. То представлява интерес за археолозите от много време. Учените са били убедени, че там има некропол, но все не успявали да го открият. Мястото е открито случайно преди 7 години от местни хора. От тогава до днес всяко лято археолозите работят там, пише "Конкурент".

 

Любопитна е историята на откриването на първия гроб от некропола край Балей, разказва доц. Александров. През 2010 хората от последната къща в селото започнали да копаят дупка за външна тоалетна . По време на работата Любо Петров, който е работил в годините с различни археолози на терен,  попаднал на керамични съдове извадил ги и се обадил във видинския музей. Хората от Балей често са участвали в разкопки и знаели как се действа в такива случаи. Още през лятото археолозите пристигнали и започнало проучването на некропола, който се намира на около 2 километра от брега на Дунав.

 

Тази година министерството на културата е отпуснало 12 000 лева за проучванията на археолозите. Те са двама, а работниците 10.

Освен уникалните накити са открити и 19 съда инкрустирана керамика, датирани  от преди  34 века . Всеки от съдовете е уникален по форма и украса, допълни доц Стефан Александров. Така наречената „ култура на инкрустираната керамика” се открива в селища и некрополи от Железни врати в Сърбия до Оряхово по поречието на Дунав. По намерените в некропола урни няма повтарящи се орнаменти и украса, каза реставраторът Екатерина Илиева.

 

В края на всяка археологическа година  находките от Балей се подреждат в изложба в София и след това се връщат в историческия музея на Видин.

Доцент Александров  разказа, че на мястото, където през неолита е бил некрополът, векове по-късно се разполага щабът на Трети украински фронт, същата територия по-късно се ползва и за поставяне на пещи за тухли, а в периода на ТКЗС-то работниците изпробвали плуговете. Затова всички керамични съдове, които археолозите откриват са начупени.
 

 За пръв път тази година се прави 3D-заснемане на находките.

До момента е проучена  площ от над 600 кв.м, което е около  15% от некропола.