Понятието дрифт го няма като нарушение в Закона за движение по пътищата. Това е вратичката, през която опитват да се измъкнат шофьорите от Пловдив и страната, хванати да въртят здраво гуми и да вдигат пушилка, рискувайки както да убият себе си, така също други седнали зад волана или пък пешеходци, съобщава "Марица".

Добрата новина е, че отчаяният опит за спасение от санкция, която е солена глоба и отнемане на книжката, не минава пред магистратите. Едно от последните решения на Административния съд в града под тепетата касае случай, при който млад шофьор е хванат да "дрифти" в Кършияка през лятото на миналата година. Наложено му е наказание - глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да сяда зад волана в рамките на година.

Разбираемо, дрифтаджията обжалва. Ангажираният адвокат изтъква следното: "Понятието "дрифт" го няма като нарушение в ЗДвП". Въз основа на това иска отмяна на решението, както и отмяна на наказателното постановление.

Този ход обаче не среща подкрепа. Административните магистрати в Пловдив потвърждават наказанието. И се аргументират: "Що се отнася до понятието "дрифт", в действителност в ЗДвП няма легална дефиниция, но в тази връзка следва да се отбележи, че от съдържанието на акта и наказателното постановление е видно, че А. е санкциониран за това, че използва пътищата за обществено ползване за други цели, не по предназначение, като ясно и точно са описани извършените от него действия – извършва рязка маневра (ляв завой) и преднамерено изважда МПС извън контрол чрез презавиване, довежда до загуба на сцепление на гумите – „дрифт“. Районният съд не е анализирал понятието "дрифт", което всъщност няма и легална дефиниция, но правилно е потвърдил наказателното постановление, приемайки, че деянието е съставомерно, тъй като А. е използвал пътя, не за неговото предназначение", пише в решението. 

Магистратите добавят: "За пълнота е необходимо да се отбележи, че този маниер на управление на автомобил, чрез преднамерено изваждане на МПС извън контрол чрез презавиване и довеждането до загуба на сцепление на гумите е придобил гражданственост под името „дрифт“.

Този начин на управление на МПС не представлява използване на път за обществено ползване в съответствие с основната цел на пътищата – за превоз на хора и товари. Подобно поведение в населените места застрашава живота и здравето на останалите участници в движението, поради което се характеризира с висока степен на обществена опасност". 

Справка показа, че в рамките на една година десетки джигити, заловени за дрифт, са опитали да се спасят именно с подобна "игра" на понятия. Обаче няма нито един успял. Спасилите се от наказание "дрифтъри" са единствено онези, чието местоположение на "дрифтене" не е описано точно или пък са успели да убедят себе си и останалите, че колата е поднесла заради дъжд например. 

Пловдивчани са на мнение, че самите действия, а не как се назовават те, са същностни за определянето на едно наказание, в случая дрифтенето. Позицията им е силно подкрепена и от магистратите в града, става видно от постановените решения до момента. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук