Следвайте тези съвети и ще бъдете по-щастливи
Научете се да казвате „Благодаря“
Какво се случва: Когато благодарим на някого, или дори на съдбата, за нещо, се фокусираме върху положителните аспекти от живота. Приятните спомени задействат производството на серотонин в предния цингуларен кортекс. Техниката често се използва за лечение на депресия.
Решавайте проблемите един по един
Какво се случва: Мозъкът ни никога не спира да търси решения на проблемите, които ни тревожат. Това изисква много енергия, тъй че когато мозъкът се измори и проблемът остане нерешен, и чувстваме тревожност и раздразнение.
От друга страна, за всяко успешно решение мозъкът ни ни възнаграждава с доза от невротрансмитери, които успокояват лимбичната система и ни помагат да видим отново света в по-добра светлина. Следователно наистина си струва да се опитваме да се справяме с проблемите един по един.
Не таете в себе си: говорете за това, което ви смущава
Какво се случва: Процесите, в които безмълвно преминаваме през нещо неприятно и в които говорим за затрудненията си включват различни части от мозъка. В последния случай отрицателните емоции имат по-малко въздействие върху нашето благосъстояние. Затова е препоръчително да не затаявате нещата в себе си. Когато говорите за тях, мозъкът ви задейства производството на серотонин и дори успява да намери положителни страни на ситуацията.
Винаги се стремете да се наспите добре
Какво се случва: Когато спим на тъмно, организмът ни отделя хормона мелатонин. Този хормон забавя всички процеси в тялото, като му помага да се възстанови и да увеличи нивото на серотонин в хипоталамуса. Ако мозъкът засече промяна в осветлението, той задейства отделянето на стресовия хормон кортизол, който ни кара бързо да се събудим. Затова е важно да спим от 6 до 8 часа в тъмно или затъмнено помещение.
Имайте приятни очаквания
Какво се случва: Процесът, в който очакваме нещо приятно, например храна или секс, е подобен на условния рефлекс на слюноотделяне. Мозъкът ни автоматично изпитва удоволствие от самото очакване на приятното събитие. Ето защо обичаме да броим часовете и минутите до някой специален момент – независимо дали е рожден ден или сватба, среща с приятели просто края на дълъг работен ден.
Източник: обекти.бг
Последвайте ни
0 Коментара: