Разбити стълби и мостове, изкъртени парапети, свлачища, липсваща маркировка и гъсти бурени. Това очаква туристите по огромна част от иначе безкрайно красивите екопътеки в цялата страна, показва проверка на "Телеграф".

Обиколката започва от Ябланишкото ждрело край трънското село Банкя, която е особено популярна през есента.

Много от туристите не се задоволяват с маршрута от 2-3 километра, затова поставят началната си точка и ждрелото на р. Ерма, преминават селото и се движат по посока на каньоновидния прелом. Пътят към него се оказва трудоемък дори за тренирани планинари. 

Мостчетата, през които преминава маршрутът, водещ до Врабчевския водопад в близост, са пред разпад. Минаването по тях е опасна стъпка, особено когато е валял дъжд и са хлъзгави. Те обаче са нищо в сравнение с разбитите на места напълно унищожени стълби.

Привидно има къде да се хванеш или стъпиш, но в действителност основната се оказва нестабилна и това я прави животозастрашаваща. 

Маркировката след Ябланишкото ждрело е бледа на места, а на други липсва изцяло. Опасни се оказват още част от клоните, които много посетители хващат, за да запазят равновесие. 

Не липсват сериозните инциденти, включително и фатални по екопътеките. Последният смъртен случай е от юни, когато жена пропадна в пропаст от екопътека в района на "Пещерния дом" край Карлуково. Тя се е подхлъзнала при движение и е паднала от височина около 10 метра. 

58-одишната жена от Пловдив не е излизала извън маркираната част от екопътеата, когато се е подхлъзнала и полетяла в пропастта. 

През 2018 година 27-годишният Димитър от Бъргас загинал след падане от над 30 метра в Еменския каньон, край Велико Търново. 

Година по-рано 74-годишна жена от Първомай загина след падане в Струма пропаст в района на екопътека "Сливовдолско падало" край село Бачково.

През 2014 година пък 28-годишен мъж от Димитровград се преби жестоко след като падна от екопътека "Канаон на водопадите", намираща се край Смолян.