Терзиев: Амбицията е до 2030 г. столицата да бъде климатично неутрален град

Столицата вече е част от мисията на ЕС за 100 умни и въглеродно неутрални града

https://blitz.bg/obshtestvo/terziev-ambiciyata-e-do-2030-g-stolicata-da-bade-klimatichno-neutralen-grad_news1090304.html Blitz.bg

До 2030 година София има амбицията да се превърне в климатично неутрален град. Това заяви кметът Васил Терзиев по време на панела „Устойчиво развитие на регионите.

Въглеродно-неутрални и интелигентни градове: От визия към реалност“ в рамките на форума „Green Transition Forum 5.0“, който се провежда в „София Ивент Център“.

Васил Терзиев с гръмка новина за трафика в София

„Това не е само наша местна цел, а и ангажимент към Европа, към света и към бъдещето“, посочи Терзиев. Той подчерта, че столицата вече е включена в мисията на Европейския съюз за 100 климатично неутрални и умни града, като целта е 81% намаляване на вредните емисии.

„Средствата за постигането ѝ са иновациите, данните и сътрудничеството“, заяви още кметът. Той акцентира върху нуждата от партньорство между местната и централната власт, както и от включване на неправителствени институции и бизнеса в този процес.

„София е готова да се учи, да споделя, да води. Устойчивото развитие не е въпрос на бъдеще, а е нашият спешен дневен ред днес“, каза Терзиев. По думите му, превръщането на столицата в чист, дигитален и устойчив град изисква смелост, визия и съвместни усилия.

Събитието „Green Transition Forum“ се провежда за пети път, като негови организатори са „Грийн транзишън форум“ и Dir.bg.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай